Väčšina slovenských miest a obcí považuje obnovu budov v ich vlastníctve s cieľom znížiť spotrebu energie za jednu z priorít v nasledujúcich rokoch.
Zelené riešenia
Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) spolu s platformou Budovy pre budúcnosť a Asociáciou prednostov úradov miestnej samosprávy v SR. Do prieskumu sa zapojilo spolu 51 miest a obcí, agentúru SITA o tom informovala Slovenská rada pre zelené budovy.
Bratislava hľadá zhotoviteľa obnovy historických kúpeľov Grössling
Z prieskumu vyplynulo, že zelené riešenia sú pre samosprávy dôležité. Väčšina opýtaných miest a obcí chce dosiahnuť vysoké energetické štandardy a využívať udržateľné riešenia, ako sú tepelné čerpadlá, fotovoltika alebo zelené strechy.
Rekonštrukcie kultúrnych a historických pamiatok
Najväčšie investičné náklady vyžadujú od samospráv rekonštrukcie kultúrnych a historických pamiatok, ale aj školských budov, budov určených na šport a administratívu. Slovenské mestá a obce prevažne nemajú Investičný plán obnovy budov, väčšina ho však plánuje vypracovať.
Zanedbaný areál na Patrónke čaká revitalizácia za milióny eur (foto, video)
Podľa SKGBC, prieskum poukazuje na potrebu urýchliť a zjednodušiť obnovu budov vo vlastníctve miest a obcí. Na zrýchlenie a skvalitnenie rekonštrukcií sú potrebné vhodné finančné mechanizmy a podpora štátu a dôležité je tiež vzdelávanie zástupcov samospráv.
Obnova budov
Obnova verejných budov je „zložitý, finančne aj časovo náročný proces, preto je nevyhnutné mať dostatok informácii“, cituje tlačová správa člena predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy Miroslava Zliechovca.
Ďalšie plány na premenu areálu Palmy. Starý mlyn dostane novú funkciu (foto)
Ďalšími krokmi by podľa Zliechovca mali byť – vytvorenie platformy pre vzdelávanie zástupcov miest a obcí, vytvorenie nástroja pre návrh a hodnotenie kvality rekonštrukcií a prepájanie inštitúcií a subjektov zapojených do obnovy verejných budov.