Odborníci varujú pred zastavením obnovy verejných budov na Slovensku, žiadajú dodatočné financie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lešenie, rekonštrukcia
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Združenie Budovy pre budúcnosť (BPB) upozornilo, že bez dodatočných financií hrozí zastavenie obnovy verejných budov na Slovensku už tento rok. V liste zaslanom členom Monitorovacieho výboru pre Program Slovensko 2021 – 2027, BPB žiada alokáciu dodatočných finančných zdrojov a podporu implementácie systémových riešení na efektívnejšie financovanie a realizáciu obnovy verejných budov.

Podľa BPB je až 75 % verejných budov energeticky neefektívnych a existujúce zdroje boli vyčerpané, pričom neuspokojené zostali žiadosti vo výške približne 770 miliónov eur. Bez dodatočných zdrojov hrozí, že obnova verejných budov sa de facto zastaví už budúci rok. Združenie doplnilo, že táto situácia navyše ohrozuje plnenie záväzkov Slovenska vyplývajúcich z európskych smerníc, vrátane povinnosti obnovovať 3 % štátnych budov ročne.

Obnova verejných budov má potenciál nielen znížiť energetickú náročnosť a emisie, ale aj vytvoriť nové pracovné miesta a zvýšiť kvalitu verejných služieb. Ak však nezabezpečíme dodatočné zdroje, tento potenciál zostane nevyužitý,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka BPB.

Návrhy riešení

Medzi návrhmi riešení BPB je revízia Programu Slovensko s cieľom alokovania dodatočných 0,7 až 2 miliárd eur na obnovu do roku 2030, zapojenie súkromného sektora prostredníctvom garantovaných energetických služieb (GES) a zníženie intenzity financovania na 70 % oprávnených nákladov. BPB tiež navrhuje zavedenie energetického manažmentu na monitorovanie a optimalizáciu spotreby energií.

Využitie GES nám umožní financovať obnovu väčšieho množstva budov a prinesie viac finančných zdrojov, využijú potenciál energetických úspor na splácanie investícií a zabezpečia skutočné zníženie spotreby energie,“ vysvetlila Nikodemová.

Zapojenie súkromného sektora

Podľa Richarda Paksiho, analytika BPB, má Slovensko historicky vysokú absorpčnú schopnosť finančných zdrojov v oblasti obnovy budov, no finančná situácia samospráv výrazne obmedzuje ich schopnosť spolufinancovať projekty.

Zapojenie súkromného sektora preto predstavuje účinný spôsob, ako túto bariéru prekonať. Súkromný kapitál prinesie nielen potrebné spolufinancovanie, ale aj odborné kapacity na realizáciu projektov,“ dodal Paksi. Nikodemová dodala, že na realizáciu navrhovaných riešení sú potrebné politické rozhodnutia.

Platforma Budovy pre budúcnosť je najväčšie profesionálne záujmové združenie pre sektor budov na Slovensku. Prostredníctvom svojich ôsmich členských organizácií reprezentujú Budovy pre budúcnosť takmer 1 060 subjektov aktívnych v oblasti stavebníctva a zvyšovania energetickej efektívnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína NikodemováRichard Paksi
Firmy a inštitúcie BPB Budovy pre budúcnosť