Slováci radi investujú do nehnuteľností. „Kým na Slovensku žije vo vlastnej nehnuteľnosti určenej na bývanie až 90 percent populácie, v eurozóne sa tento podiel pohybuje na úrovni dvoch tretín,“ uvádza analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Mnohé slovenské domácnosti si na kúpu bytu a domu neváhajú zobrať hypotéku. „Zo Slovákov bývajúcich vo vlastnom byte alebo dome má úver viac ako pätina. Vyplynulo to z údajov Eurostatu za rok 2019,“ dodáva s tým, že na druhej strane je trh s nájomným bývaním na Slovensku už desaťročia minimálny.
Ceny rástli počas pandémie
Podľa Sadovskej ani pandémia záujem Slovákov o reality nenaštrbila. „V roku 2020 ceny nehnuteľností určených na bývanie medziročne vzrástli v priemere o 11,9 percenta, v niektorých regiónoch dokonca až o 20 a 28 percent. Dôvodom bol pretrvávajúci dopyt, ktorý prevýšil ponuku na trhu s bývaním,“ vysvetlila analytička, podľa ktorej tento trend pokračuje aj v tomto roku a reality určené na bývanie v prvom kvartáli medziročne zdraželi o 15,5 percenta.
Zdražovanie nehnuteľností nezastavila ani pandémia a dôvodov je viacero. Budeme mať onedlho problém zaobstarať si bývanie?
Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Národnej banky Slovenska (NBS). „Nie všetci záujemcovia o rezidenčné reality v nich ale plánujú bývať a kúpu realizujú ako investíciu s cieľom nehnuteľnosť prenajímať,“ doplnila Sadovská.
Realitné fondy
Na popularite čoraz viac získavajú aj realitné fondy. „Realitné fondy sú na Slovensku po zmiešaných fondoch druhými najviac zastúpenými spomedzi podielových fondov. Podľa najaktuálnejších údajov NBS k marcu 2021 predstavovali na Slovensku aktíva realitných fondov 1,83 mld. eur,“ konštatuje Sadovská s tým, že z celkových aktív investičných fondov si tak ukrojili 22 percent.
Aktíva realitných fondov zaznamenali na konci marca 2021 medziročný nárast o 12 percent. „Obdobné medziročné tempo zvyšovania aktív o 12 až 15 percent evidovali realitné fondy aj v závere posledných piatich rokov. Za posledných desať rokov sa zvýšil aj podiel realitných fondov na celkových podielových fondoch a to z 13 percent na konci roka 2010 na súčasných už spomínaných 22 percent,“ uzavrela.