Plánujete kúpu bytu či domu? Týchto sedem vecí si vopred overte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
kúpa nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Po minuloročnej stagnácii cien nehnuteľností sa väčšina realitných odborníkov zhoduje v tom, že tento rok je najvhodnejším na kúpu bytu či domu. Očakávané znižovanie úrokových sadzieb podľa nich predpovedá v budúcom roku nárast dopytu a s tým súvisiace zvyšovanie cien nehnuteľností.

Navyše je kupujúci tento rok vo výhode, keďže si „má z čoho vyberať.“ Riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková radí, na čo si dať pozor pred tým, ako sa rozhodnete pre kúpu bytu alebo domu.

reality, list vlastnictva
ilustračné foto gettyimages.com

1.List vlastníctva

Mecková odporúča preveriť si, či na kupovanej nehnuteľnosti nie sú ťarchy alebo iné práva tretích osôb. „V tejto súvislosti venujte pozornosť časti C – ťarchy na liste vlastníctva. Pre istotu si ho dohľadajte sami a nespoliehajte sa na list predložený predávajúcim, pretože môže byť neaktuálny, prípadne aj pozmenený,“ upozorňuje.

Medzi najčastejšie ťarchy patrí napríklad záložné právo v prospech financujúcej banky vlastníka, záložné právo v prospech iných subjektov, exekučné záložné právo alebo vecné bremeno. Často je to napríklad aj právo doživotného užívania nehnuteľnosti, prípadne poznámka týkajúca sa prebiehajúceho súdneho konania.

2. Preverenie vlastníka

Preverte si, či je predajca naozaj vlastníkom prevádzanej nehnuteľnosti,“ radí odborníčka. Pokiaľ je to možné, odporúča nechať si preveriť nadobudnutie vlastníckeho práva nielen predávajúcim, ale aj jeho predchodcom, a to aspoň 10 rokov spätne.

3. Spoluvlastníctvo

Komplikácie podľa Meckovej môžu nastať aj pri kúpe nehnuteľnosti v spoluvlastníctve, či už v podielovom alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. „Zbystrite pozornosť, ak je na liste vlastníctva uvedený iba jeden z manželov, napriek tomu, že nehnuteľnosť bola nadobudnutá počas manželstva,“ upozorňuje. Pri podielovom spoluvlastníctve odporúča overiť si predkupné právo spoluvlastníkov.

reality, list vlastnictva
ilustračné foto gettyimages.com

4. Pozemok a okolie

Pri kúpe bytu alebo domu je dôležité venovať pozornosť aj pozemku, na ktorom sú postavené, prípadne okolitým pozemkom. „Zistite, či stavba nezasahuje na susedné pozemky, či je k nej zabezpečený prístup z prístupovej cesty a aký je charakter okolitej zástavby,“ odporúča odborníčka. Informácie o možnostiach budúcej výstavby v okolí je možné získať na príslušnom stavebnom úrade, prípadne v územnom pláne obce.

5. Technický stav nehnuteľnosti

Cena nehnuteľnosti sa odvíja aj od toho, či je postavená z tehál alebo panelov. „Tehlový dom ponúka dostupnejšie zmeny dispozície a lepšie izolačné vlastnosti ako panel. Dnes už však rozhoduje aj zateplenie, pri ktorom si treba zistiť, kedy a ako bolo realizované,“ približuje Mecková.

Na cenu bytu vplýva aj vek bytovky, to či má balkón, aký výhľad ponúka, prípadne či ide o krajný byt. „Rozhodne by ste sa mali pýtať na technický stav rozvodov, stúpačiek, výťahu, strechy, zateplenia, zistiť si energetický certifikát budovy a aké sú prevádzkové náklady na energie,“ radí.

reality
ilustračné foto gettyimages.com

6. Cena za dodatočné opravy

Pri obhliadke starších domov a bytov odporúča skontrolovať najmä stav okien a podláh. „Všímajte si aj mokré fľaky v horných rohoch miestností, ktoré môžu znamenať, že nie je v poriadku izolácia a bytovka vlhne,“ upozorňuje odborníčka. Ako dodáva, aktuálne je na realitnom trhu najväčší záujem o nehnuteľnosti po kompletnej rekonštrukcii alebo o tie, ktoré prešli aspoň čiastočnou rekonštrukciou.

7. Susedia

Stav bytovky vám veľa napovie aj o tom, akí ľudia v nej bývajú, či sa o svoj vchod a okolie starajú a či sa budete v ich prítomnosti cítiť dobre,“ radí Mecková. Odporúča opýtať sa, akými investíciami bytovka prešla, čo ju čaká, aký je stav financií vo fonde opráv a či je v nej zabezpečená ochrana napríklad funkčným kamerovým systémom. „Ak vám na lokalite záleží, je dobré popýtať sa susedov, ako sa im býva,“ uzatvára.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Róberta Mecková
Firmy a inštitúcie FinGO reCloud