Ponukové ceny nehnuteľností na Slovensku vzrástli medziročne o viac ako 23 percent. Vyplýva to z komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS).
Ako uvádzajú, rast cien nehnuteľností pokračuje aj na začiatku roku 2022, pričom rast cien bytov je výraznejší ako rast cien rodinných domov. Z regiónov vyniká najmä Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj. Údaje o úveroch podľa analytikov naznačujú, že domácnosti sa na začiatku roku snažili využiť ešte stále nízke úrokové sadzby.
Medzištvrťročný rast ponukových cien
Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v prvom kvartáli 2022 vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 8,5 percenta, pričom medziročné tempo rastu dosiahlo 23,3 percenta. „Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností je na základe nových dát na úrovni 2510 eur za meter štvorcový, oproti predchádzajúcemu štvrťroku narástla o 195 eur,“ konštatujú analytici.
Príspevky jednotlivých krajov podľa nich ukazujú, že k medzištvrťročnej zmene ceny prispel najviac Bratislavský kraj, ktorý tvoril 62 percent z celkového cenového rozdielu. Nadpriemerné sú aj príspevky Košického a Trnavského kraja.
Medzištvrťročný rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie bol najvyšší v Košickom kraji (15,3 percenta), ceny sa výrazne zvýšili aj v Banskobystrickom (12,2 percenta) a Trnavskom kraji (11,2 percenta).
„V komentári k predchádzajúcemu štvrťroku bol uvedený ako najrýchlejšie rastúci kraj Prešovský, čo sa nezmenilo ani po revízii. Samotné ceny bytov poskočili medzi štvrťrokmi najvýraznejšie v Košickom kraji,“ uvádzajú analytici s tým, že najrýchlejší rast cien domov vykazuje Prešovský kraj, v ktorom je dominantný okres Poprad.
Zvyšujúce sa úrokové sadzby
Výrazný medzištvrťročný rast cien podľa analytikov pravdepodobne úzko súvisí s postupne sa zvyšujúcimi úrokovými sadzbami v komerčných bankách. „Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť zatiaľ ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom hore,“ vysvetľujú.
Ako dodávajú, aktuálny makroekonomický vývoj, ako aj očakávania budúceho vývoja úrokových sadzieb však neprajú pokračovaniu tohto trendu. „Neevidujeme žiadne indikátory toho, že by majitelia nehnuteľností boli okolnosťami nútení predávať. Pravdepodobnejšie je skôr, že ponuky s príliš vysoko nastavenými cenovkami budú zotrvávať na trhu dlhšie, než tomu bolo v minulosti,“ uzatvárajú analytici.
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik konštatuje, že ďalšie zrýchlenie rastu cien v porovnaní so záverom minulého roka sa dalo očakávať, keďže kľúčové faktory sa nezmenili a ostali naklonené vysokému tempu rastu. „V prvom kvartáli 2022 bolo v ponuke naďalej veľmi málo bytov, dokonca v Bratislave sa ponuka bytov v novostavbách zmenšila na historicky najnižšiu úroveň 1 660 bytov,“ uviedol s tým, že túto štatistiku ovplyvnila najmä stratégia developerov púšťať do predaja len obmedzené množstvá bytov v najbližších etapách výstavby.
„Týmto krokom sa developeri chránia pred problémom s rastúcimi cenami materiálov. Pri výraznom raste cien počítajú s tým, že rastúce náklady dokážu pri neskoršom predaji vyvážiť vyššími cenami,“ doplnil.
Vysoká úroveň úspor
Aj keď úrokové sadzby hypoték začali od januára postupne rásť, do konca marca sa podľa Búlika stále držali na veľmi nízkej, všeobecne dostupnej úrovni.
„Nové hypotéky mali v marci 2022 priemernú úrokovú sadzbu 1,03 percenta,“ uviedol s tým, že noví žiadatelia mohli v prvom kvartáli 2022 získať hypotéku za veľmi výhodných podmienok a ľudia s hypotékami si úver dokázali navýšiť a refixovať s veľmi nízkym úrokom.
„K tomu sa pridáva stále vysoká úroveň úspor obyvateľstva a nízka nezamestnanosť, na ktorej sa zatiaľ nijako neprejavilo predikované spomaľovanie slovenskej ekonomiky v dôsledku vojny na Ukrajine,“ dodal Búlik.
Keďže úrokové sadzby hypoték v druhom štvrťroku ďalej rastú a slovenská ekonomika v dôsledku efektov vojny na Ukrajine v tomto roku rekordne spomalí, dá sa podľa Búlika očakávať v druhom štvrťroku istý pokles dopytu po hypotékach.
„Rozhodujúce je, aké tempo zvyšovania úrokov v bankách v druhom kvartáli uvidíme. Osobne predpokladám, že dopyt po nových hypotékach v ďalších mesiacoch o niečo klesne, avšak nepôjde o dramatickú zmenu,“ skonštatoval s tým, že miera obmedzenia doterajšieho vysokého dopytu po kúpe bytov a domov bude primárne závisieť od vývoja nezamestnanosti a celkovej hospodárskej situácie na Slovensku.