Poprad mohol mať viac ako 80 nájomných bytov, nakoniec ich od developera neodkúpil

Nový Poprad Juh

Mesto Poprad malo mať v tomto roku k dispozícii nové nájomné byty v lokalite Juh IV. Súkromná spoločnosť postavila viac ako 80 bytových jednotiek a podľa pôvodnej zmluvy ich mala samospráve ponúknuť na odkúpenie.

Developer tak urobil, nakoniec však byty predal súkromným osobám, dôvodom je, že mesto záujem o kúpu bytov neprejavilo. „Mesto tak neurobilo, lebo by došlo k porušeniu zákona o verejnom obstarávaní,“ reagovala stručne pre agentúru SITA hovorkyňa samosprávy Jarka Hlaváčová.

Zmluvu pripravovalo bývalé vedenie

Zmluvu s developerom na nájom pozemku pod plánovanou bytovkou pripravovalo ešte bývalé vedenie. Bardejovská spoločnosť GMT projekt, spol. s.r.o., zvíťazila pred piatimi rokmi v obchodnej verejnej súťaži, ktorú mesto Poprad vyhlásilo za účelom výstavby bytov. Malo ísť zväčša o štartovacie byty pre mladé rodiny.

Samospráva firme prenajala pozemky na výstavbu na 50 rokov za nájomné vo výške dve eurá za meter štvorcový, v rámci čoho získala spoločnosť takmer 9-tisíc metrov štvorcových. Myšlienkou projektu bolo, že investor ponúkne byty po skolaudovaní mestu na odkúpenie a to sa rozhodne, či bude ponuku akceptovať. Aj preto mali byty spĺňať podmienky zákona o dotáciách na rozvoj bývania a sociálnom bývaní, rovnako o Štátnom rozvoje bývania.

Mestu projekt ponúkli

„Viem, že tá zmluva zrazu neplatí a sú z toho komerčné byty. Mohli to byť prvé nájomné byty po dlhých rokoch v meste Poprad. Je to veľká škoda, pretože byty boli vtedy aj podľa nájomnej zmluvy plánované do 50 metrov štvorcových, aby sa dali refinancovať z Fondu rozvoja bývania,“ uviedol počas zasadnutia mestského zastupiteľstva v stredu 7. apríla mestský poslanec Igor Wzoš, ktorý počas minulého volebného obdobia pôsobil ako viceprimátor.

Slavomír Gmitter zastupujúci developerskú firmu, ktorá projekt v hodnote približne 4,5 milióna realizovala, potvrdil, že mestu projekt po dostavbe ponúkli. „Malo záujem len o nejaké tri byty. Potom sme to riešili klasicky predajom pre záujemcov,“ povedal pre SITA s tým, že záujem o holobyty bol. Budúcim majiteľom ich budú odovzdávať koncom apríla až začiatkom mája.

V lokalite plánujú výstavbu

O výstavbe v danej lokalite sa hovorilo už pred viac ako desiatimi rokmi, išlo vtedy o projekt s názvom Nový Poprad. Mesto však spoločnosti Tenzona Invest, ktorá mala projekt realizovať, zmluvu o prenájme v roku 2014 vypovedalo. Stalo sa tak z dôvodu, že investor nedokázal nájsť finančné prostriedky na plnenie zmluvy.

V súčasnosti v lokalite vyrastá niekoľko bytových domov, za ktorými stoja súkromní investori. Mesto tam plánuje výstavbu bytového domu s minimálne tridsiatimi nájomnými bytmi, tento zámer oznámilo počas marcového zasadnutia mestského zastupiteľstva.

V uplynulej dekáde Poprad postavil 114 nájomných bytov. Naposledy, v roku 2009, pribudlo 84 nájomných bytov v Matejovciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor WzošSlavomír Gmitter
Firmy a inštitúcie GMT projekt