Prečo dom pôsobí lacno? 7 dizajnérskych chýb, ktorým sa dá ľahko vyhnúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Malá útulná izba s koženým gaučom, dreveným regálom plným kníh a svetlým nábytkom, s výhľadom cez okno na mesto.
Ak je izba preplnená nábytkom z obchodných reťazcov, môže to pôsobiť nevkusne. Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Všimli ste si niekedy, že niektoré domy majú luxusný vzhľad, aj keď do nich neboli investované tisíce eur, zatiaľ čo iné pôsobia lacno, hoci boli novozariadené? Problém nemusí byť v rozpočte, ale v malých detailoch, ktoré mnohí podceňujú. Tu je 7 najčastejších dizajnérskych chýb, ktoré špičkoví odborníci odporúčajú napraviť.

1. Príliš mnoho sériového nábytku

Nábytok z obchodných reťazcov môže byť praktický, no ak zaplní celý priestor rovnakým, lacno vyzerajúcim dizajnom, výsledok bude pôsobiť žiaľ lacno. Jednotné a nekvalitné krabicové kusy vytvárajú dojem vysokoškolského bytu.

Riešenie: Skúste zakomponovať do interiéru aspoň niekoľko vintage alebo ručne robených kusov. Starý, repasovaný nábytok pridá charakter a pôsobí oveľa hodnotnejšie ako sériový nábytok.

2. Nekonzistentná podlaha

Podlaha je základným prvkom, ktorý určuje atmosféru domova. Ak v jednotlivých miestnostiach použijete rozdielne materiály alebo farby, dom získa chaotický a lacný vzhľad.

Riešenie: Vyberte si jeden typ podlahy a držte sa ho v celom dome. Odborníci odporúčajú vyhnúť sa studeným sivým odtieňom, ktoré pôsobia sterilne.

3. Príliš veľa neporiadku

Ani ten najluxusnejší nábytok neukáže svoj potenciál, ak je priestor zaprataný vecami. Neporiadok degraduje každé dizajnérske rozhodnutie a môže zničiť výsledný efekt.

Riešenie: Zamerajte sa na minimalizmus a organizáciu. Investujte do skrytého priestoru a pravidelne trieďte veci. „Nemajte vo svojich domoch nič, o čom by ste nevedeli, že je krásne alebo užitočné,“ hovorí dizajnér William Morris.

4. Príliš veľa chintzu

Chintz – vzorované textílie alebo dekorácie – môžu byť štýlové, no ak to s nimi preženiete, miestnosť bude pôsobiť preplnene a gýčovo.

Riešenie: Pri dekorovaní sa riaďte pravidlom „menej je viac“. Zvoľte niekoľko kvalitných akcentov, ktoré priestor doplnia, nie zahlcujú.

5. Nevhodný nábytok

Dokonca aj ten najluxusnejší nábytok môže vyzerať neštýlovo, ak nie je správne dimenzovaný. Príliš veľké alebo príliš malé kusy narúšajú harmóniu priestoru.

Riešenie: Pred kúpou nového nábytku si miestnosť presne zmerajte a premyslite rozloženie. Nezabúdajte ani na rovnováhu medzi pozitívnym (obsadeným) a negatívnym (voľným) priestorom.

6. Nesprávna veľkosť koberca

Príliš malý koberec môže narušiť dizajn miestnosti a vyvolať dojem, že bol vybraný len ako dodatočná myšlienka.

Riešenie: Na zjednotenie priestoru je ideálne, ak predné nohy pohovky a kresiel sedia na koberci. V prípade veľkých miestností nechajte okolo koberca aspoň 30 až 45 centimetrov voľného podlahového priestoru.

7. Nelemované závesy

Lacné a nelemované závesy pôsobia nedokončene a zničia atmosféru priestoru. Detaily, ako je kvalitné lemovanie a vhodná dĺžka, sú preto kľúčové.

Riešenie: Zainvestujte do závesov na mieru alebo vyberte kvalitné materiály s lemovaním, ktoré sú esteticky pôsobivé aj zvonku.

Záverečné tipy na ďalšie vylepšenie

Ak chcete, aby váš dom pôsobil luxusnejšie, nemusíte minúť majland. Začnite jednoduchým odstránením neporiadku a zakomponovaním kvalitných detailov. Použite mix staršieho nábytku, minimalistických dekorácií a udržiavajte celý priestor konzistentný. Ak sa vyhnete týmto bežným dizajnérskym chybám, uvidíte, ako sa vaša domácnosť zmení na štýlové miesto, v ktorom sa budete cítiť dobre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať