- aktualizované, 26. marca, 16:28
Predajné ceny bytov a domov na Slovensku na konci roka 2024 rástli už tretí štvrťrok za sebou. Medzikvartálne tempo zdražovania stúplo k štyrom percentám a medziročné k hranici osem percent. Vyplýva to z aktuálnej správy Štatistického úradu SR (ŠÚ SR).
Z regionálneho hľadiska najvyššie medziročné rasty zaznamenali Žilinský a Košický kraj. „Vo väčšine regiónov rástli ceny rýchlejšie pri starších nehnuteľnostiach v porovnaní s novostavbami,“ uvádza ŠÚ SR.
Medzikvartálny vývoj
Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku v štvrtom štvrťroku 2024 medzikvartálne vzrástli v priemere o 3,6 percenta. Tempo zdražovania bolo vyššie ako v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch a malo takmer rovnakú dynamiku pri nových, aj pri existujúcich nehnuteľnostiach. Ceny v štvrtom kvartáli v porovnaní s tretím stúpli pri novostavbách o 3,6 percenta a pri existujúcich nehnuteľnostiach o 3,7 percenta.
Najviac zdraželi jednoizbové byty. O jeden druh nehnuteľností rapídne klesol záujem
„Nárast cien v priemere za všetky nehnuteľnosti bol zaznamenaný v šiestich z ôsmich krajov Slovenska,“ konštatuje ŠÚ SR. V jednotlivých regiónoch nárast dosahoval od 0,4 percenta v Žilinskom kraji po 11,8 percenta v Nitrianskom kraji.
„V Nitrianskom regióne si pritom vysokú, dvojcifernú dynamiku rastu predajných cien v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom udržali oba segmenty – nové aj existujúce nehnuteľnosti,“ dodáva štatistický úrad.
Väčšie nárasty boli aj v Banskobystrickom a Košickom kraji
Väčšie nárasty cien zaznamenali aj v Banskobystrickom kraji (+ 8,5 percenta) a v Košickom kraji (+ 5,4 percenta), pričom v oboch to bol dôsledok najmä rýchlejšieho zdražovania existujúcich nehnuteľností.
„V Bratislavskom kraji, ktorý je dlhodobým lídrom realitného trhu, predajné ceny medzikvartálne vzrástli o štyri percentá a približne rovnaké tempo rastu platilo pre existujúce aj pre nové nehnuteľnosti v regióne,“ priblížil ŠÚ SR.
Mierne zlacnenie v Trnavskom a Trenčianskom kraji
Veľmi mierne zlacnenie do 1,1 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa prejavilo v Trnavskom a Trenčianskom kraji, v oboch to bolo podľa ŠÚ SR dôsledkom nižších predajných cien existujúcich nehnuteľností.
Záujem Slovákov o reality neutícha, až 23 percent plánuje kúpu bývania v priebehu piatich rokov
V rámci medziročného porovnania sa nehnuteľnosti na Slovensku v štvrtom štvrťroku 2024 predávali o 7,9 percenta drahšie ako pred rokom, pričom výraznejšie medziročné zdraženie zaznamenali existujúce nehnuteľnosti (+8,4 percenta), aj nové nehnuteľnosti (+5,7 percenta). Tempo medziročného rastu cien sa v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma štvrťrokmi zdynamizovalo.
Ceny medziročne vzrástli vo všetkých krajoch
V rámci regionálneho vývoja ceny medziročne vzrástli vo všetkých ôsmich krajoch, a to od 2,3 percenta v Trnavskom kraji do 20,3 percenta v Žilinskom kraji. Dvojciferné tempo rastu zaznamenali okrem Žilinského aj v Košickom kraji (+10,5 percenta), pričom v oboch regiónoch to bol dôsledok najmä vysokého rastu cien starších, teda existujúcich nehnuteľností.
Celkové zvýšenie predajných cien v rozpätí od piatich do ôsmich percent zaznamenali Prešovský a Bratislavský kraj, a to najmä pod vplyvom zdražovania existujúcich nehnuteľností, a tiež Nitriansky kraj s dominantnejším zdražovaním nových nehnuteľností.
Rezidenčné nehnuteľnosti lámu rekordy, prepad úrokových sadzieb rozhýbal trh
„Najmenší medziročný rast predajných cien od dvoch do štyroch percent zaznamenali nehnuteľnosti v Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji,“ dodáva ŠÚ SR.
V dlhodobom porovnaní sa domy a byty na Slovensku v štvrtom štvrťroku 2024 predávali za ceny o 96,4 percenta vyššie ako v priemere počas roka 2010 (bázický index). Nárast cien sa líšil podľa typu nehnuteľnosti, pričom počas 14 rokov ceny nových nehnuteľností vzrástli o takmer 66 percent a existujúcich o 111 percent.
Zhoršujúca sa dostupnosť bývania
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik v nadväznosti na zverejnenú štatistiku uviedol, že rast cien bývania sa na Slovensku zrýchľuje, čím sa ďalej plošne zhoršuje dostupnosť bývania. „Ak vývoj bude ďalej pokračovať súčasným tempom, tak hrozí, že sa k bývaniu nedostane významná časť zamestnaných ľudí s priemernou mzdou,“ poznamenal.
Kým v druhom a treťom kvartáli rástli ceny bývania medzikvartálne o 2,9 resp. 3 percentá, záverom minulého roka sa tempo rastu cien zrýchlilo na 3,6 percenta. „Pritom rýchlejší rast nejde len na vrub predčasného predaja novostavieb do konca roka 2024 v snahe vyhnúť sa výraznému zvýšeniu DPH od januára tohto roka. Ceny existujúcich nehnuteľností totiž rástli rýchlejšie (+3,7 %) ako ceny novostavieb (+3,6 %),“ dodáva analytik.
Vývoj úročenia hypoték
Tento vývoj by podľa Búlika mohol teoreticky zmierniť vývoj úročenia hypoték. „Aktuálne existuje pri úrokoch pri štandardnej trojročnej viazanosti priestor na zníženie sadzieb o približne 0,4 percentného bodu,“ priblížil s tým, že ani takéto zníženie sadzieb však ani zďaleka nedokáže „vymazať“ výrazný rast cien bývania, ktorý vidíme za posledný rok. Situáciu navyše nezlepšia v najbližších rokoch ani štátom podporované projekty nájomných bytov, ktorých na trhu chýba viac ako 200-tisíc.
Slováci chcú renovovať svoje domy, záujem o dotácie Obnov dom výrazne stúpol
Podľa analytika dostupnosť výrazne nezlepšia ani projekty družstevných bytov, ktoré v posledných rokoch začali vznikať pri novostavbách vo veľkých mestách. „Je fakt, že tento model je riešením pre ľudí, ktorým v banke nevychádza dostatočný príjem na hypotéku. Na druhej strane však celkovo ide o finančne náročnejšie riešenie v porovnaní s hypotékou,“ skonštatoval Búlik. Okrem toho podľa jedného z najväčších developerov zrejme nie je reálne, aby družstevné bývanie presiahlo 10 percent jeho portfólia.