Priestor na bývanie sa stále zmenšuje. Sú budúcnosťou na Slovensku mikrobyty?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Malý byt
Priestor na bývanie sa stále zmenšuje. gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Trend klesajúcej rozlohy nových bytov je na Slovensku stále populárnejší. Kým kedysi bola priemerná výmera bytu 70 -80 m2, dnes sa stále viac ľudí uspokojuje s polovičnou rozlohou. Malé, jedno- a dvojizbové byty sa predávajú najrýchlejšie v novostavbách a developeri ich ponúkajú ako prvé. Prečo je to tak?

    Odborníčka na reality a majiteľka realitnej kancelárie Karin & Partners Karin Zápalová vysvetľuje, že dôvodom zmenšovania rozlohy nových bytov nie je iba vysoká cena nehnuteľností a nedostupné hypotéky. Podľa nej ide aj o premyslenú investičnú stratégiu, v ktorej zohrávajú rolu najmä malí investori.

    Záujem o malé byty vo veľkých mestách je realitou už dlhodobo a súvisí najmä s vysokým dopytom po prenájmoch. Mnoho ľudí tieto byty kupuje ako investíciu,“ vysvetľuje odborníčka. Takýto trend je pritom už dlhodobo zjavný aj v iných európskych metropolách, pričom metráže sú ešte menšie ako u nás.

    malý byt
    Ilustračné foto. Foto: www.shutterstock.com

    Novým trendom sú mikrobyty

    Napríklad v Paríži alebo Londýne je záujem doslova o mikrobyty s rozlohou do 30 m². Zrejme je len otázkou času, kedy podobné začnú pribúdať aj u nás, a to nielen v hlavnom meste. Kým donedávna sa záujemci uspokojili s malými bytmi iba v Bratislave, v súčasnosti tento trend naberá celoslovenské rozmery.

    Tento trend je vo väčšine slovenských miest, pretože menšia výmera znamená nižšiu cenu a preto je bývanie dostupnejšie,“ priblížila Zápalová. Ako dodala, veľký záujem a následne aj extrémne rýchly predaj malých bytov evidujú realitné kancelárie vo všetkých krajských a okresných mestách.

    Dôvodom je najmä dostupnosť. Mladí ľudia často nemajú inú možnosť, ako sa uskromniť, ak chcú bývať v dobrej lokalite, alebo vôbec bývať. Pri výbere bývania tak robia kompromisy nielen v rozlohe, ale aj v dispozícii či vybavení. Developeri sa pritom tomuto trendu veľmi rýchlo prispôsobili.

    Malý byt
    zdroj: gettyimages.com

    Mladí sú nútení robiť kompromisy

    Naša skúsenosť je jednoznačná – v projektoch sa vždy ako prvé predajú malé jedno- a dvojizbové byty,“ dodáva realitná odborníčka. Hoci takéto byty majú často vyššiu cenu za meter štvorcový ako väčšie nehnuteľnosti, minú sa podľa nej ako teplé rožky. Aj preto je na trhu čoraz viac projektov s malometrážnymi bytmi.

    Mladí síce spočiatku malé byty nehľadajú, nakoniec sú však nútení urobiť kompromis. „Deje sa to často. Prichádzajú s istou predstavou, ale nakoniec častokrát urobia kompromisy v dispozícii, keď je ponuka na kúpu zaujímavá,“ dodáva Zápalová.

    Mnohí kupujúci podľa nej akceptujú byty bez balkóna, s menej výhodnou dispozíciou alebo s menšou úžitkovou plochou. „V starších bytoch sú prechodné izby alebo absencia šatníka bežnou realitou,“ doplnila.

    Psychológovia varujú

    Otázkou je komfort takéhoto bývania, a to najmä z dlhodobého hľadiska. Psychológovia varujú, že život v stiesnených podmienkach môže znižovať jeho kvalitu. Človek podvedome trpí frustráciou, že napriek tomu, že pracuje a má príjem, každý deň musí žiť inak, ako by si želal a reálne potreboval.

    Kým u nás sú zatiaľ najmenšími bytmi garsónky a jednoizbové byty s rozlohou približne 30 – 40 m², v mestách ako Tokio, Hongkong či Amsterdam sú bežné byty pod 25 m². V niektorých prípadoch ide o takzvané kapsulové bývanie – extrémne malé jednotky s minimálnou výbavou.

    V metropolách ako Londýn alebo Berlín sa diskutuje o regulácii mikrobytov, aby sa predišlo extrémom, kde ľudia žijú na pár metroch štvorcových. Je otázkou času, či sa podobný trend rozšíri aj na Slovensku. Vzhľadom na súčasnú situáciu na realitnom trhu je však pravdepodobné, že dopyt po malých bytoch bude pretrvávať.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Karin Zápalová
    Firmy a inštitúcie: Karin & Partners