Primátori poslali k stavebnému zákonu desiatky pripomienok, návrh môže poškodiť výkon samosprávy

Stavba.jpg
Foto: Ilustračné, www.photl.com

Únia miest Slovenska (ÚMS) zaslala 52 pripomienok k návrhu stavebného zákona, z toho 41 zásadných. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Ďalších 39 pripomienok, z toho 30 zásadných, adresovala v rámci medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona o územnom plánovaní. Podľa ÚMS môžu oba návrhy zásadne poškodiť výkon samosprávy a kvalitu života obyvateľov na Slovensku.

Pridali sa k Via Iuris

Členské mestá ÚMS zároveň odsúhlasili pridanie sa k hromadnej pripomienke mimovládnej organizácie Via Iuris proti obmedzeniu práv občanov v novom stavebnom zákone. Vzhľadom na celkový počet pripomienok a ich závažnosť ÚMS predpokladá, že návrhy budú stiahnuté z pripomienkového konania.

ÚMS zároveň navrhuje vláde SR, aby sa obnovili rokovania o návrhu stavebného zákona pripravenom na Ministerstve dopravy a výstavby SR, ktorý už prešiel riadnym prípravným procesom.

Dopracovanie je najlepším riešením

„Jeho dopracovanie v spolupráci s kompetentnými odborníkmi je, podľa nášho názoru, najlepším riešením ako zásadne zlepšiť a zmeniť súčasný stav. Členské mestá ÚMS sa na dnešnom rokovaní zhodli aj na tom, že sú pripravené rokovať o prechode kompetencií doterajších stavebných úradov na novozriadené pracoviská Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR,“ uviedla ÚMS v tlačovej správe.

Požaduje však dodržanie podmienky, aby obciam zostala zachovaná kompetencia vydávať záväzné stanoviská o súlade stavebného zámeru so zásadami priestorového usporiadania a funkčného využívania územia. ÚMS dodala, že je naďalej otvorená konštruktívnej a partnerskej spolupráci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela Piršelová
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚMS Únia miest Slovenska