Slovenská sporiteľňa (SlSp) a Slovak Investment Holding priniesli už viac ako 1 100 ľuďom dostupné nájomné bývanie vďaka projektu Dostupný Domov. Ako informuje hovorca SlSp Lukáš Havlík, po piatich rokoch projektu je ubytovaných 1111 ľudí vo viac ako 400 nájomných bytoch v 13 mestách. Dostupný Domov je dnes najväčším vlastníkom komerčných nehnuteľností na Slovensku. Dve tretiny jeho nájomníkov patria do znevýhodnených skupín.
Dôstojné bývanie zvyšuje kvalitu života aj príjmy štátu
„Dostupné bývanie je dôležitým predpokladom pre nárast kvality života a prosperity. Štúdie ukazujú, že dostupné dôstojné bývanie pomáha ľuďom nájsť a udržať si prácu, prispieva k lepšiemu zdravotnému stavu či zlepšuje výsledky tu bývajúcich detí v školách,“ poznamenal hovorca s tým, že na strane štátu zároveň dochádza k úsporám výdavkov a zároveň k zvýšeniu príjmov. Dostupnosť bývania sa pritom na Slovensku opäť mierne zhoršuje.

Nájmy bytov na Slovensku rástli začiatkom tohto roka pomalšie, jedno mesto však prekvapilo
„Nožnice medzi rastom cien nehnuteľností a rastom disponibilného príjmu sa výrazne roztvorili po roku 2020. Ceny nehnuteľností vzrástli spolu o viac než 60 percent, zatiaľ čo disponibilné príjmy len o necelých 40 percent. Zároveň je dostupnosť nájmov na Slovensku veľmi nízka, častokrát jedinou možnosťou je bývanie vo vlastnom,“ vysvetľuje analytik SlSp Matej Horňák. Ako dodáva, vlastné bývanie si vyžaduje značné vstupné náklady, čo určitú skupinu obyvateľstva od neho odrezáva.
Spolupráca verejných a súkromných zdrojov
Projekt spája súkromný kapitál SlSp a verejné zdroje Slovak Investment Holdingu. Podporuje ho aj Nadácia SlSp a získava financovanie z európskych fondov. Cieľom spoločnosti Dostupný Domov je budovať udržateľné a inkluzívne bývanie aj pre tých, ktorí by inak na trhu nemali šancu.
Prioritne poskytuje bývanie pre jednorodičovské rodiny, mladých pracujúcich, zdravotne postihnutých, odchovancov detských domovov, dôchodcov, osoby sťahujúce sa za prácou, osoby ktoré sú prijímateľmi sociálnej služby či príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít. Až 65 percent nájomníkov patrí do týchto znevýhodnených skupín a platia nižšiu cenu ako je trhové nájomné.

Ceny starších bytov v Bratislave prepísali maximá, nájomné zostalo nezmenené
Predsedníčka predstavenstva Dostupného Domova Zdenka Polednáková dodáva, že cieľom do roku 2030 je dostať sa zo súčasných 412 až na 1500 bytov. Projekt v roku 2024 uspel na európskom fi-compass Showcase Award, ktoré sa každoročne udeľuje projektom, ktoré úspešne využívajú finančné nástroje v rámci EÚ. A v rovnakom roku získal ocenenie Via Bona Slovakia od Nadácie Pontis v kategórii Dobrý partner komunity.