Prvý dom z 3D tlače v Strednej Ázii bol postavený za rekordný čas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prvý dom z 3D tlače v Strednej Ázii bol postavený za rekordný čas
Zdroj foto: cobod.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Almaty v Kazachstane bol nedávno dokončený prvý dom z 3D tlače v Strednej Ázii. Tento revolučný projekt ukazuje, že 3D tlač môže byť účinnou a cenovo dostupnou metódou výstavby domov vhodných do extrémneho počasia a seizmických oblastí. Dom bol vytlačený za rekordných päť dní a postavený len za 2 mesiace, čo výrazne prekonáva tradičné metódy výstavby.

Rýchla a efektívna výstavba

Dom bol vytlačený spoločnosťou BM Partners pomocou 3D tlačiarne BOD2 od COBOD, ktorá už má skúsenosti s výstavbou najväčšieho európskeho dátového centra. Celý proces výstavby od nastavenia tlačiarne až po dokončenie inštalácie nábytku trval len dva mesiace. Výsledkom je moderný a funkčný dom s podlahovou plochou 100 m², ktorý slúži ako predvádzacia miestnosť na demonštráciu možností 3D tlačenej konštrukcie.

Prvý dom z 3D tlače v Strednej Ázii bol postavený za rekordný čas
Zdroj foto: cobod.com

Odolnosť voči extrémnym podmienkam

Jedným z hlavných cieľov projektu bolo vytvoriť dom, ktorý vydrží náročné klimatické podmienky Kazachstanu, kde teploty siahajú od -57 do +49 stupňov Celzia. Na dosiahnutie tohto cieľa použila spoločnosť BM Partners špeciálnu pevnú betónovú zmes s pevnosťou v tlaku až 60 MPa. Táto zmes výrazne prekračuje pevnosť typických tehál a kameňa používaných v regióne. Okrem toho bola do zmesi pridaná prísada D.fab, vyvinutá spoločnosťami COBOD International a Cemex, ktorá umožňuje prispôsobenie betónových formulácií regionálnym potrebám.

Seizmická bezpečnosť

Almaty je oblasť so zvýšeným rizikom zemetrasení, preto bol dom navrhnutý tak, aby odolal zemetraseniu až do 7,0 stupňa Richterovej stupnice. Použitá zmes podobná cementu bola vytláčaná z dýzy 3D tlačiarne vo vrstvách, čo zaisťuje pevnosť a stabilitu stavby. Táto technológia umožňuje výstavbu budov, ktoré sú nielen rýchle a cenovo dostupné, ale aj mimoriadne odolné voči prírodným katastrofám.

Cenovo dostupné bývanie

Náklady na výstavbu tohto domu sa vyšplhali na približne 20 500 EUR, čo je výrazne menej ako priemerné náklady na tradičnú výstavbu v Kazachstane. Tento projekt teda dokazuje, že 3D tlač môže byť riešením pre cenovo dostupné bývanie, ktoré je zároveň ekologické a odolné voči extrémnym podmienkam.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať