Rast nákupných transakcií v strednej a východnej Európe sa zrýchlil o takmer tretinu

Peniaze, investovanie, úver
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rast nákupných transakcií domácich a cezhraničných investorov na trhoch strednej a východnej Európy (SVE) s nehnuteľnosťami sa v roku 2017 zrýchlil o 32 %. Cezhraničný tok investícií sa v regióne SVE viac ako strojnásobil a dosiahol úroveň sedem percent pri rekordnom celkovom objeme investícií 13,1 mld. eur. Informovala o tom medzinárodná konzultačná spoločnosť Colliers International vo svojej správe o vyhliadkach investičného trhu v regióne strednej a východnej Európy, ktorý tvoria krajiny Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.

Aktívnejšími sa môžu opäť stať ázijské peniaze

„Rýchlejší pohyb domácich peňazí pomohol v roku 2017 zmierniť pokles rekordných objemov, ktoré v roku 2016 prišli z Južnej Afriky a Ázie, pričom juhoafrické fondy môžu v roku 2018 ustúpiť ešte o niečo viac. Aktívnejšími sa môžu opäť stať ázijské peniaze, a to možno prostredníctvom portfóliových obchodov alebo korporátnych fúzií a akvizícií,“ povedal špecialista prieskumu pre región strednej a východnej Európy Colliers International Mark Robinson.

Čistý tok investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe bol v roku 2017 podľa Colliers takmer pozitívny (na úrovni mínus 220 miliónov eur), vďaka 32-percentnému nárastu nákupnej aktivity regionálnych hráčov pri poklese predajov investorov a developerov o 1,2 miliardy eur. V minulom roku dosiahli vrchol cyklu objemy domácich kupujúcich v Poľsku (421 miliónov eur), Maďarsku (708 miliónov eur) a Rumunsku (35 miliónov eur). Česká republika zostáva jasným lídrom s nákupmi vo výške 1,08 mld. eur v roku 2017, čo predstavuje 29 % z celkového objemu investícií krajiny v súlade s dlhodobými priemermi.

Česku sa zrýchlili cezhraničné toky

Českí investori stáli v roku 2017 takmer za jedným zo siedmich eur celkových investícií s nehnuteľnosťami (13,5 % podiel na trhu) v krajinách strednej a východnej Európy, čo zároveň znamenalo druhý najväčší podiel z krajín vo svete (po Južnej Afrike). Celková suma 1,77 mld. eur medziročne vzrástla o 43 %. Česku sa zrýchlili cezhraničné toky, ktoré vzrástli na 691 mil. eur z 84 mil. eur v predchádzajúcom roku. Druhou krajinou, ktorá prispievala k nárastu cezhraničných tokov v regióne SVE vlani najviac, bolo Slovensko. Slovenské cezhraničné nákupy (141 miliónov eur) predstavovali viac ako trojnásobok domácich nákupov (44 miliónov eur).

Colliers International Group Inc. pôsobí v oblasti komerčných realitných služieb s 15 000 zamestnancami v 68 krajinách. Po celom svete poskytuje Colliers služby pre užívateľov a vlastníkov nehnuteľností a investorov. Služby zahŕňajú strategické poradenstvo a zabezpečenie predaja nehnuteľností, prenájom a financovanie či globálne korporátne riešenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom