Rezidenčné nehnuteľnosti lámu rekordy, prepad úrokových sadzieb rozhýbal trh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ceny nájmov, nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Objemy investícií do nehnuteľností na Slovensku v roku 2024 dosiahli úroveň 537 miliónov eur v 24 transakciách, medziročne tak išlo o pokles 19 percent. Vyplýva to z aktuálnej správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Najdominantnejším sektorom bol priemysel a logistika, ktorý predstavoval 50 percent celkového objemu uskutočnených investícií.

    „Kým maloobchodnému sektoru bol pripísaný podiel 23 percent, kancelársky sektor naopak zaznamenal výrazný medziročný pokles a dosiahol iba 18 percent celkového investičného objemu,“ konštatuje spoločnosť. Zvyšných 9 percent bolo rozdelených medzi ďalšie sektory, ako sú rezidenčný, zdravotnícky a zmiešané projekty.

    Dopyt po kancelárskych priestoch rastie, nových projektov málo

    Očakáva sa, že v roku 2025 sa slovenský trh s investíciami do nehnuteľností zlepší. Kľúčovými faktormi, ktoré prispievajú k tomuto trendu, sú nárast počtu nehnuteľností dostupných na predaj, lepšie finančné podmienky a rastúci záujem o väčšie transakcie. „Na základe v súčasnosti rozbehnutých transakcií predpokladáme, že by sa investičný objem v roku 2025 mohol dostať na úroveň 750 miliónov eur,“ myslí si obchodný riaditeľ CBRE Slovensko Ľubor Procházka.

    Dopyt po kancelárskych priestoroch bol najsilnejší od roku 2021, pričom medziročne kontinuálne rastie už druhým rokom. Na druhej strane bol rok 2024 jedným z najslabších v histórii z hľadiska prírastku nových projektov, keď pribudli kancelárske nehnuteľnosti s celkovou prenajímateľnou plochou 7-tisíc metrov štvorcových.

    „Obmedzená nová ponuka a relatívne vysoký dopyt prispeli k výraznému poklesu miery voľných priestorov, ktorá na konci roka 2024 klesla na 12,57 percenta z 14,20 percenta z konca roka 2023. Ide tak o jeden z najvýraznejších medziročných poklesov vôbec,“ uviedol riaditeľ prenájmu kancelárskych nehnuteľností v CBRE Slovensko Oliver Galata. Podobný scenár vývoja miery neobsadenosti očakávajú aj v roku 2025, keďže sa predpokladá príchod ešte menšieho počtu nových projektov.

    Výška nájomného v rámci najlepších kancelárskych priestorov zaznamenala medziročný rast o osem percent, čím ich ceny vzrástli historicky najviac. Hoci sa v roku 2025 očakáva ďalší nárast nájomného, tempo rastu by sa malo v porovnaní s predchádzajúcim rokom zmierniť. „Na konci roka 2024 dosiahlo prémiové nájomné hodnotu 19,5 eur za meter štvorcový a mesiac, čo predstavuje rekordný medziročný nárast o 8,3 percenta,“ dodáva research manažér v CBRE Slovensko Peter Slovák.

    Priemyselný a logistický sektor

    Trh by sa mohol zotaviť v roku 2026, keď sa očakáva príchod takmer 40-tisíc štvorcových metrov novej plochy. „Priemerný ročný prírastok pre obdobie 2025 – 2029 je však v optimistickom scenári okolo 35-tisíc štvorcových metrov,“ doplnili odborníci.

    S výrazným spomalením sa stretol sektor industriálnych a logistických nehnuteľností, ktorý po dvoch rokoch silnej nájomnej aktivity zaznamenal v roku 2024 výrazné spomalenie. Neobsadenosť začala stúpať hneď v prvom kvartáli roka 2024 a ku koncu roka prekročila hranicu päť percent, pričom na túto úroveň sa dostala po prvýkrát od roku 2021.

    „Moderná priemyselná a logistická ponuka na Slovensku sa rozšírila na 4,5 milióna štvorcových metrov, čo predstavuje medziročný nárast o 13 percenta. Subtrh Západného Slovenska viedol novú ponuku s dodaním takmer 104-tisíc štvorcových metrov, pričom významné projekty v Trnavskom regióne samostatne prispeli viac než 96-tisíc štvorcovými metrami – čo predstavuje 27 percent z celkovej novej plochy dodanej v roku 2024,“ vysvetlil riaditeľ oddelenia prenájmu industriálnych a logistických nehnuteľností v CBRE Slovensko Michal Cerulík.

    Expanzia maloobchodných priestorov pokračuje

    V roku 2024 sa celková ponuka moderných maloobchodných priestorov výrazne rozšírila, nárastom takmer o 50-tisíc štvorcových metrov, čím dosiahla celkovú hodnotu 2,47 milióna štvorcových metrov. Predpokladá sa, že tento rast bude pokračovať aj v roku 2025, a to predovšetkým v prípade nárastu množstva retail parkov namiesto tradičných nákupných centier.

    Medzi projektami, ktoré boli v uplynulom roku dokončené, bolo aj rozšírenie Auparku v Bratislave, ktoré prinieslo 10-tisíc štvorcových metrov novej prenajímateľnej plochy, či rozšírenie nákupného centra Aquario v Nových Zámkoch, ktoré sa rozrástlo o ďalších 3 500 štvorcových metrov.

    Očakávaný pokles úrokových sadzieb

    Výrazné zotavenie zaznamenal aj rezidenčný sektor, v ktorom bolo v minulom roku predaných viac ako 1 600 nových bytov, čo predstavuje pozoruhodný medziročný nárast o 115 percent. „Tento nárast možno pripísať predovšetkým nižším úrokovým sadzbám, ktoré začali klesať prvýkrát po dvoch rokoch kontinuálneho rastu. Situácií však dopomohol aj rast reálnych miezd a zmena daňovej legislatívy od začiatku roka 2025,“ vysvetlili odborníci.

    Hoci úrokové sadzby, ktoré na konci roka 2021 dosiahli úroveň jedno percento sú stále vzdialené, v závere minulého roka klesli pod štyri percentá, pričom sa očakáva ich postupný pokles. „Predpokladáme, že do konca roka 2025 by sa mohli priblížiť k trom percentám,“ myslia si odborníci.

    V rámci štátom podporovaného systému prenájmu bývania sa očakáva pilotný projekt v roku 2025, v ktorom by malo byť prenajatých 70 bytov ako súčasť projektu Ovocné sady v Bratislave. Niekoľko vhodných pozemkov ohlásilo aj mesto Košice, na ktorých by malo byť počas nasledujúcich 10 rokov postavených viac ako 5 400 bytov.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Ľubor ProcházkaMichal CerulíkPeter Slovák
    Firmy a inštitúcie: CBRE