Slovenské stavebníctvo zostáva pod tlakom, okrem cien zápasí aj s nedostatkom materiálu či robotníkov

Výstavba, žeriav, stavebníctvo
Stavebná produkcia na Slovensku v auguste tohto roka medziročne vzrástla o 4,2 percenta. Foto: pixabay.com

Slovenské stavebníctvo bude v najbližších mesiacoch zápasiť najmä s nedostatkom materiálu a pracovnej sily. Čeliť bude aj zvýrazňujúcemu sa cenovému tlaku, ktorý sa prejavuje zvlášť citeľne práve pri stavebných komponentoch, ako napríklad železo, oceľ, plasty či drevo.

Predpokladá to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, podľa ktorého sa napriek tomu nálada slovenských stavbárov v septembri výraznejšie zlepšila, najmä v očakávaní, čo by mohlo naznačovať i blížiace sa oživenie slovenského stavebníctva.

„Z pohľadu dopytu po stavebných prácach by sa mal pomaly zotavovať najmä menší segment výstavby infraštruktúry, ktorý bude čoraz viac ťažiť z dočerpávania finančných zdrojov z predchádzajúceho rozpočtovacieho obdobia EÚ fondov (s koncom čerpania v roku 2023),“ uviedol v pondelok Koršňák k výhľadu stavebníctva v ďalšom období.

Developeri budú vyčkávať

Naopak, väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, má podľa analytika s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol nateraz za sebou a medziročný rast produkcie tu bude pravdepodobne zdvíhať skôr len bázicky efekt.

„Problémy na strane nízkej ponuky bytov síce môžu generovať novú výstavbu, väčšina developerov však najskôr bude naďalej vyčkávať na zmenu stavebného zákona a previs dopytu nad ponukou na trhu bude naďalej tlačiť skôr na ceny rezidenčných nehnuteľností,“ dodal Koršňák.

Produkcia medziročne vzrástla

Stavebná produkcia na Slovensku v auguste tohto roka medziročne vzrástla o 4,2 percenta na 502,3 milióna eur. Oproti tomu istému mesiacu v predpandemickom roku 2019 zaostávala stále takmer o 16 percent. Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia medzimesačne v porovnaní s júlom tohto roka vyššie o 1,9 percenta.

Ako v pondelok informoval Štatistický úrad SR, stavebné práce v tuzemsku v auguste medziročne klesli o 1,6 percenta na 445,4 milióna eur a objem prác realizovaných v zahraničí stúpol o 92,4 percenta na 52,8 milióna eur. Za osem mesiacov roku 2021 dosiahli stavebné práce celkový objem 3,184 miliardy eur, oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesli o tri percentá.

Súčasne bol ich objem o takmer 13 percent nižší ako v roku 2019. Domáca produkcia sa medziročne znížila o šesť percent na 2,871 miliardy eur a v zahraničí vzrástla o 36,2 percenta na 313,4 milióna eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR