Slovensko je bližšie k výstavbe nájomných bytov, podľa Kollára to umožní zmena zastaralého stavebného zákona

Boris Kollár
Predseda hnutia Smer rodina Boris Kollár (druhý zľava) počas tlačovej konferencie k návrhu zákona o územnom plánovaní a Návrhu zákona o výstavbe. Foto: www.facebook.com

Slovensko sa dostalo bližšie k výstavbe štátnych nájomných bytov, ktoré mala v predvolebnom programe strana Sme rodina. Vyhlásil to na štvrtkovej tlačovej besede predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), podľa ktorého výstavbu nájomných bytov umožní najmä zmena zastaralého a ešte socialistického stavebného zákona.

Aj preto je podľa neho dôležité prijatie návrhu zákona o územnom plánovaní a návrhu zákona o výstavbe, ktoré vstupujú do medzirezortného pripomienkového konania. Ako dodal Kollár, práve teraz, v čase pandémie, je veľmi dôležité naštartovať ekonomiku, k čomu môže prispieť masívna výstavba nielen ciest a železníc, ale v spolupráci s developermi aj výstavba štátnych nájomných bytov.

Ako podotkol podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý, nové legislatívne normy budú schopné reagovať na potreby a požiadavky modernej doby. Prinesú nové pravidlá, kvalitné územné plány a skončia s necitlivými zásahmi. Okrem toho prinesú aj koniec čiernym stavbám, ktoré sa už nebude dať po výstavbe legalizovať.

Ľuďom sprístupnia bývanie

Za dôležité považuje, že spomínané návrhy zákonov viac sprístupnia ľuďom bývanie, zdravotné služby, ale aj cesty či železničné trate. S novým stavebným zákonom chce dosiahnuť nové a moderné postupy v stavebníctve, ktoré sú už v iných krajinách úspešne vyskúšané. Holý je presvedčený, že stačí len implementovať do praxe to, čo už v iných štátoch existuje, funguje aj je overené.

Nové zákony prinesú podľa podpredsedu vlády vďaka jasným dátam a presným systémom pravidiel rovnováhu požiadaviek medzi verejným a súkromným záujmom.

Nechcú nikoho zbytočne vláčiť po úradoch

„Vyhrávať nemá ten, kto sa vyzná v spleti pravidiel, a ani ten, kto dokáže odsúvaním lehôt brániť rozvoju obcí. Treba si uvedomiť, že nový stavebný zákon je napísaný tak, aby sme nikoho nemuseli zbytočne vláčiť po úradoch,“ dodal Holý s tým, že na Slovensku je množstvo schopných projektantov, ktorí budú vedieť poskytnúť podľa nového zákona stavebníkovi odbornú činnosť na základe transparentných informácií a jasných pravidiel.

Holý potvrdil, že základom zmeny je prechod stavebných úradov z kompetencie miest a obcí späť na štát, ktorý bude mať právo nariadiť zbúranie čiernych stavieb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie Sme rodina