Slovensko musí myslieť na budúcnosť a pri rekonštrukcii rodinných domov naplno využiť obnoviteľné zdroje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Close up detail of plastered house wall with rigid styrofoam insulation. Modern technology, construction, renovation, energy saving, alternative for mineral wool, warm comfortable house concept.
Minimálna výška úspor energie bola stanovená na 30 percent, čo v praxi znamená, že mnohým ľuďom bude stačiť dom zatepliť. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Slovensko pri obnove 30-tisíc rodinných domov za viac ako pol miliardy eur z plánu obnovy potrebuje v čo najvyššej miere využiť obnoviteľné zdroje energie (OZE). Bez toho sa slovenské ambície pri zateplení plášťa domov, zateplenia strechy, výmeny okien a výmeny vykurovacieho zariadenia v rodinných domoch nenaplnia.

Upozornil na to riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba, podľa ktorého EÚ dlhodobo avizuje odklon od fosílnych palív, ktorý sa má prejaviť aj v sektore bývania. Využitie najnovších inovácií a technológií, predovšetkým výmena vykurovacieho zariadenia za obnoviteľný zdroj, by tak mala byť podľa neho prioritou.

Domy stačí zatepliť

Slovensko si v pláne obnovy stanovilo cieľ zrenovovať 30-tisíc rodinných domov za 528 miliónov eur. Štát poskytne podporu maximálne do 50 percent celkových nákladov, pričom druhú polovicu si zaplatia majitelia rodinných domov.

Pri celkovom počte 969 360 rodinných domov tak hovorí plán obnovy o 3 percentách všetkých rodinných domov. Vzhľadom na relatívne nízke percento je potrebný podľa Jána Karabu maximálny úžitok, čo znamená cieliť na domy, ktoré rekonštrukciu potrebujú najviac a maximalizovať energetickú úspornosť.

Zároveň poukázal na to, že plán obnovy určil minimálnu výšku úspor primárnej energie na 30 percent, čo v praxi znamená, že majiteľovi stačí dom zatepliť.

Dlhodobý problém s kvalitou ovzdušia

Na Slovensku máme podľa predstaviteľov SAPI dlhodobý problém s kvalitou ovzdušia, a to najmä v Banskobystrickom a Košickom kraji, kde ľudia kúria tuhými palivami, často v nekvalitných spaľovacích zariadeniach.

„Za neustále prekračovanie limitov tuhých PM častíc čelíme dokonca žalobe zo strany Európskej komisie. Problém sa snaží Slovensko riešiť aj v pláne obnovy, kde plánuje umožniť dotácie na výmenu kotla na pevné palivo za zemný plyn. Toto riešenie však nie je v úplnom súlade s plánmi Európskej komisie, pričom aj viacerí poslanci Európskeho parlamentu nedávno upozornili na potrebu masívnejšej podpory obnoviteľných zdrojov,“ dodal Ján Karaba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Karaba
Firmy a inštitúcie SAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu