Slovensko pri obnove 30-tisíc rodinných domov za viac ako pol miliardy eur z plánu obnovy potrebuje v čo najvyššej miere využiť obnoviteľné zdroje energie (OZE). Bez toho sa slovenské ambície pri zateplení plášťa domov, zateplenia strechy, výmeny okien a výmeny vykurovacieho zariadenia v rodinných domoch nenaplnia.
Upozornil na to riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba, podľa ktorého EÚ dlhodobo avizuje odklon od fosílnych palív, ktorý sa má prejaviť aj v sektore bývania. Využitie najnovších inovácií a technológií, predovšetkým výmena vykurovacieho zariadenia za obnoviteľný zdroj, by tak mala byť podľa neho prioritou.
Domy stačí zatepliť
Slovensko si v pláne obnovy stanovilo cieľ zrenovovať 30-tisíc rodinných domov za 528 miliónov eur. Štát poskytne podporu maximálne do 50 percent celkových nákladov, pričom druhú polovicu si zaplatia majitelia rodinných domov.
Podporu na domy s minimálnou spotrebou energií dostane maximálne 1 200 domácností
Pri celkovom počte 969 360 rodinných domov tak hovorí plán obnovy o 3 percentách všetkých rodinných domov. Vzhľadom na relatívne nízke percento je potrebný podľa Jána Karabu maximálny úžitok, čo znamená cieliť na domy, ktoré rekonštrukciu potrebujú najviac a maximalizovať energetickú úspornosť.
Zároveň poukázal na to, že plán obnovy určil minimálnu výšku úspor primárnej energie na 30 percent, čo v praxi znamená, že majiteľovi stačí dom zatepliť.
Dlhodobý problém s kvalitou ovzdušia
Na Slovensku máme podľa predstaviteľov SAPI dlhodobý problém s kvalitou ovzdušia, a to najmä v Banskobystrickom a Košickom kraji, kde ľudia kúria tuhými palivami, často v nekvalitných spaľovacích zariadeniach.
„Za neustále prekračovanie limitov tuhých PM častíc čelíme dokonca žalobe zo strany Európskej komisie. Problém sa snaží Slovensko riešiť aj v pláne obnovy, kde plánuje umožniť dotácie na výmenu kotla na pevné palivo za zemný plyn. Toto riešenie však nie je v úplnom súlade s plánmi Európskej komisie, pričom aj viacerí poslanci Európskeho parlamentu nedávno upozornili na potrebu masívnejšej podpory obnoviteľných zdrojov,“ dodal Ján Karaba.