Zanedbaný areál na Patrónke čaká revitalizácia za milióny eur (foto, video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Revitalizácia areálu na Patrónke
Revitalizácia areálu na Patrónke Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
Tento článok pre vás načítala AI.

Rozsiahly nevyužívaný pozemok na Patrónke v Bratislave čaká komplexná revitalizácia za milióny eur. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) tu v spolupráci so súkromným partnerom vytvorí moderné centrum so vzdelávacíou, kultúrnou a sociálnou funkciou, ktoré bude aj prístupné verejnosti.

Dnes oznamujeme naše zámery a od budúceho týždňa začína už realizačná fáza,“ uviedol na tlačovej konferencii predseda BSK Juraj Droba. Podľa neho je tento projekt unikátny nielen svojim rozsahom, ale aj skĺbením viacerých funkcií do jednej, pričom má aj klimaticko-environmentálny rozmer.

Technické pamiatky zachovajú

Okrem BSK sa na revitalizácii areálu podieľa Domov sociálnych služieb ROSA a Škola umeleckého priemyslu Jozefa Vydru, ako aj súkromní partneri Cambridge International School a Design factory. Pozemok je situovaný medzi Lamačskou cestou a Mlynskou dolinou a v budúcnosti má siahať až po areál ZOO.

Tento areál má obrovskú historickú hodnotu. Napríklad budova fabriky na výrobu munície bola postavená koncom 19. storočia a ako jedna z technických historických pamiatok zostane zachovaná, pričom dostane novú tvár v súlade s pôvodnými výkresmi,“ poznamenal Droba s tým, že zachovajú aj ďalšie historické stavby.

Bol to veľmi zložitý projekt, čo sa týka prípravy, zámeny pozemkov či financovania,“ poznamenala riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan s tým, že spolupráca s partnermi bola kľúčovou aj preto, aby projekt vo finále obstál pred Európskou komisiou.

Nastáva fáza povoľovania a budúci rok pokračuje fáza povoľovacia a búracia,“ doplnila s tým, že v roku 2028 – 2029 by mohli obyvatelia BSK už naplno využívať kultúrne, športové, ale aj vzdelávacie funkcie nového areálu na Patrónke.

Škola, športoviská aj pamätník holokaustu

V zrekonštruovanom areáli vyrastie nová škola, zrevitalizujú športoviská a vznikne tu verejný priestor so zeleňou. Jeho súčasťou bude aj pamätník bratislavského holokaustu. V roku 1942 sa tu nachádzal zberný tábor pre ženy a dievčatá, ktoré trasportovali cez železničnú stanicu Lamač až do Osvienčimu.

Nový areál ponúkne verejné priestory ako ovocný sad, skatepark či workoutové ihriská. Projekt počíta tiež s odkrytím časti potoka Vydrica s prepojením od zastávky Patrónka až po zoologickú záhradu. Vnútorné aj vonkajšie športoviská zahŕňajú telocvične, atletickú dráhu a multifunkčné ihriská.

Prepojenie vzdelávacích a rekreačných funkcií umožní študentom i verejnosti využívať tento priestor aj po skončení vyučovania,“ poznamenali zástupcovia samosprávy s tým, že projekt kladie dôraz tiež na ekologické riešenia, ako je pasívne tienenie budov a využitie zelene na reguláciu mikroklímy.

Z fabriky kultúrno-kreatívne centrum

Oslovili sme osem architektonických štúdií v Čechách a na Slovensku, z ktorých sa do súťaže prihlásili štyri. Nakoniec sme si vybrali architektonické štúdio Perspektiv a na príprave projektu s nimi robíme už skoro rok,“ priblížil Investment Manager František Paller zo Sandberg Capital.

„Kľúčovým prvkom návrhu je hlavná os, ktorá prechádza celým areálom, spája námestie školy s budovou spoločnosti Design factory a zároveň vytvára prirodzené prepojenie kampusu s okolím,“ doplnil Managing Partner architektonického štúdia Perspektiv Ján Antal.

V blízkosti pamätníka holokaustu sa nachádza bývalá Rothova továreň na patróny. Konverziou fabriky vznikne kultúrno-kreatívne centrum Design factory Patrónka, ktoré nadviaže na pôvodné aktivity bývalého KKC Design factory na Bottovej ulici a rozšíri ich aj o nové druhy.

Projekt podporilo zastupiteľstvo BSK

Projekt revitalizácie areálu Patrónky podporilo zastupiteľstvo BSK v roku 2021. Spoločnosť Cambridge International School, ktorá tu bude prevádzkovať školu, bola povinná zrealizovať v DSS ROSA rekonštrukciu priestorov, výstavbu detského ihriska, ako aj revitalizáciu exteriéru a obnovu priestorov v objekte garáží.

Partneri projektu v zmysle uznesenia zastupiteľstva spoločne vypracovali technickú dokumentáciu verejného priestranstva, ktoré bude slúžiť ako prepojenie Mlynskej doliny a územia Westendu prostredníctvom peších komunikácií.

Zrealizované budú tiež opatrenia na zmiernenie dopadov zmeny klímy v súlade s Katalógom adaptačných opatrení na zmenu klímy BSK, pričom dôraz budú klásť aj na sprístupnenie a revitalizáciu časti vodného toku Vydrica pretekajúceho cez toto územie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj DrobaPatrícia Mešťan
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny krajCambridge International SchoolDesign factory