Staršie byty v Bratislave zdraželi, už tretí rok po sebe rastie aj nájomné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byty, Bratislava
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Staršie byty v Bratislave zdraželi, nájomné rastie už tretí rok po sebe. Vyplýva to z aktuálnej správy analytikov z Bencont Investments. Podľa nej sa ceny bytov z druhej ruky za minulý rok zvýšili o 8,8 percenta, čím priemerná jednotková cena vzrástla na 3 821,67 eura za meter štvorcový.

Priemerná výška nájomného vrátane energií stúpla o 9 percent, byty na prenájom sa tak v priemere ponúkali za 17,02 eura za meter štvorcový s energiami,“ uvádzajú.

Jednotková cena bytu v Bratislave

Priemerná jednotková cena bytu v Bratislave sa podľa analytikov postupne približuje k vrcholu z tretieho kvartálu 2022, keď dosahovala 3 876,52 eura za meter štvorcový. Pri súčasnom trende podľa nich svoj vrchol z roku 2022 prekoná už v najbližších mesiacoch.

Cenový rast sme sledovali naprieč všetkými okresmi s výnimkou Starého Mesta, kde došlo k miernej cenovej korekcii o 0,8 percenta,“ poznamenal hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Ako dodal, rovnako rástli aj ceny v rámci všetkých segmentov z hľadiska stavu, s výnimkou bytov kategorizovaných ako novostavby, ktorých cena klesla o 1,2 percenta.

Priemerná cena aj napriek tomu vzrástla, za čo môže cenový rast v ostatných kategóriách ako aj vyšší podiel novostavieb v ponuke,“ doplnil. Priemerná absolútna cena si pripísala medziročne 9,7 percenta, avšak medzikvartálne stúpla len o 0,2 percenta, čím sa dostala na 253 242 eur.

Rast nájomného nepoľavil

Nájomné v Bratislave nepoľavilo vo svojom raste ani po mimoriadnom treťom kvartáli, ktorý bol spôsobený vyšším dopytom zo strany študentov.

Celkový nájom priemerného bytu vrátane energií podľa Bruchánika dosiahol na konci roka 2024 sumu 1 051 eur. Vývoj absolútnej ceny bol ovplyvnený plochou ponúkaných bytov, pričom ich priemerná rozloha na konci roka klesla o 4 percentá na 65 metrov štvorcových.

Zníženia úrokových sadzieb

V roku 2024 došlo k štyrom zníženiam hlavnej úrokovej sadzby zo strany ECB o štvrť percentuálneho bodu. Depozitná sadzba sa tak dostala zo svojej najvyššej úrovne 4 percentá na súčasné 3 percentá.

Na Slovensku už sledujeme prvé postupné zníženia úrokových sadzieb hypoték, čo je pre realitný trh pozitívny signál. „Pokles úrokových sadzieb pri hypotékach na Slovensku je však výrazne pomalší v porovnaní s priemerom eurozóny,“ poznamenal analytik.

Očakávame, že v najbližšom období bude cena starších bytov naďalej rásť, keď budú byty z druhej ruky ťažiť zo svojej cenovej výhodnosti oproti novostavbám, a to aj z dôvodu štrukturálneho rastu ceny novostavieb vplyvom novej sadzby DPH. Podobne predpokladáme, že bude naďalej rásť aj cena nájmov, ktoré predstavujú alternatívu pre tých, ktorí hľadajú bývanie,“ uzavrel Bruchánik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rudolf Bruchánik
Firmy a inštitúcie Bencont InvestmentsECB Európska centrálna banka