Stavebné firmy čaká náročný rok, pre nedostatok materiálov sú ohrozené viaceré kľúčové projekty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Práce na stavbe
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trh stavebných prác by mal v tomto roku klesnúť o 2,3 percenta. Stavebné spoločnosti venujúce sa inžinierskej výstavbe očakávajú väčší prepad, malé stavebné firmy predpokladajú tiež pokles objemu výkonov.

Minimálny rast tržieb

V tomto roku by mali tržby stavebných spoločností vzrásť o 0,2 percenta, viac sa prepadnú u pozemného stavebníctva, malé firmy počítajú s poklesom tržieb.

Stavebné spoločnosti majú v priemere zazmluvnené zákazky na sedem mesiacov vopred, kapacity majú v súčasnosti vyťažené na 88 percent.

Vyplýva to z polročnej štúdie slovenského stavebníctva, spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research, s.r.o., ktorá o tom informovala v pondelok v rámci tradičného stretnutia lídrov domáceho stavebníctva.

Nízky počet vyhlásených tendrov

Menej zákaziek očakávajú stavebné spoločnosti v inžinierskej výstavbe, v tomto roku počítajú s prepadom trhu stavebných prác o 3 %. Inžinierske staviteľstvo závisí najmä od verejných zákaziek, ktorých podľa analýzy nie je vyhlásených veľa. Možno aj preto je viac optimistické a v aktuálnom roku predpokladá nižší prepad o 1,9 %.

Malé stavebné firmy s obratom do 4 milióny eur ročne predpokladajú v tomto roku pokles objemu prác o 3,5 %, podľa veľkých spoločností by mal vzrásť o 0,2 %.

Väčší prepad tržieb v tomto roku očakáva pozemné staviteľstvo, a to v priemere o 0,3 %, inžinierske staviteľstvo predikuje rast svojich tržieb o 1,3 %. Malé spoločnosti rátajú v terajšom roku s poklesom tržieb o 1,1 %, veľké firmy by mali svoje tržby zvýšiť v priemere o 2,9 %.

Dočerpávanie eurofondov

„Očakávame, že v roku 2022 bude objem zákaziek narastať vzhľadom na dočerpávanie eurofondov z predchádzajúceho programového obdobia a rozbehnutie implementácie projektov z Plánu obnovy a odolnosti. Na druhej strane budeme čeliť dopadom pandémie a krízy na Ukrajine, ktoré majú zásadný vplyv na ceny stavebných materiálov a na dostupnosť pracovných kapacít,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy a výstavby Katarína Bruncková.

Poukázala na veľký podiel verejných zákaziek financovaných zo zdrojov Európskej únie, pričom sa treba vyvarovať chýb, ktoré by mohli mať za následok korekcie.

Nedostatok stavebným materiálov

„V roku 2022 očakávame väčší objem zákaziek na trhu, avšak mnoho stavebných spoločností bude nútených nezačínať práce, alebo ich zastavovať vzhľadom na problém s dostupnosťou stavebných materiálov a prudkým nárastom cien vstupných materiálov,“ upozornil riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti SMS, a. s., Dalibor Novotný.

Investori podľa neho musia začať riešiť problémy, ktorým čelia stavebné spoločnosti, a nepchať hlavu do piesku s tým, že všetky následky pandémie a vojny sú problémom zhotoviteľa, lebo podpísal zmluvu o dielo.

„V opačnom prípade budú mnohé projekty zastavené a škody budú následne väčšie nielen pre investorov, ale aj pre celú spoločnosť,“ dodal Novotný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína Bruncková
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR