Stavebný sektor na Slovensku čelí historickému prepadu, firmy necítia dostatočnú podporu zo strany vlády

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavebnictvo, priemysel
Foto: Ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Interná anketa platformy Budovy pre budúcnosť odhalila rastúcu nespokojnosť medzi firmami, ktoré sa zaoberajú obnovou budov a energetickou efektívnosťou. Vyše polovica respondentov vníma kroky vlády smerom k obnove budov a podpore energetickej účinnosti negatívne, pričom tri štvrtiny z nich považujú vládne dotácie, granty a stimuly za nedostatočné.

Podpora vlády bola nedostačujúca

Až 86 % respondentov uviedlo, že podpora vlády počas prvého roka bola nedostačujúca, a zhruba 91 % zdôraznilo nedostatok riešení pre krízu pracovnej sily v sektore, najmä v oblasti odborného vzdelávania a zamestnávania. V odpovediach rezonovali najmä potreba dlhodobej koncepčnej podpory, transparentných dotácií a zvýšenie kvalifikovanosti pracovníkov v stavebných profesiách.

„Podporu energetickej efektívnosti budov vnímame ako win-win riešenie, ktoré pomôže domácnostiam a firmám zvládnuť nárast cien energií, stimulovať rast a podporiť prioritne malé firmy a živnostníkov,“ uviedol analytik platformy Richard Paksi.

Najväčší pokles produkcie od roku 2020

Riaditeľka platformy Katarína Nikodemová varovala pred možným prepadom stavebníctva bez adekvátnej podpory zo strany štátu, pričom už teraz sektor čelí najväčšiemu poklesu produkcie od roku 2020.

„Hrozí, že stavebníctvo sa bez pozornosti a investícií zo strany štátu dostane do ešte väčšieho prepadu v akom aktuálne je,“ vysvetľuje Nikodemová.

Anketu organizovala platforma Budovy pre budúcnosť prostredníctvom 22 združení a firiem, pričom sa zapojili desiatky spoločností pôsobiacich na Slovensku. Tieto výsledky sú podľa platformy vážnym varovaním pred ďalším prepadom v stavebníctve, ktoré by mohlo negatívne ovplyvniť celé hospodárstvo krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Paksi