Trendy v stavebnom priemysle, ktoré ovplyvnia našu budúcnosť

Trendy v stavebnom priemysle, ktoré ovplyvnia našu budúcnosť
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Začiatok tohto desaťročia priniesol množstvo zmien a výziev. Takisto i trendy v stavebnom priemysle  prinášajú mnohé inovácie, ktoré ovplyvnia našu budúcnosť a každodenný život.

Trendy v stavebnom priemysle predurčujú vývoj stavebníctva do budúcnosti a prinášajú menšie či väčšie zmeny. Spôsob podnikania v tomto odvetví značne ovplyvnili i pandemické roky. Akým smerom sa bude stavebný priemysel uberať a čo nás čaká?

Inteligentné eko mestá

Predpokladá sa, že dve tretiny svetovej populácie budú do roku 2050 žiť v mestách. Z toho dôvodu rastie potreba výstavby inteligentných a udržateľných miest. Niektoré z najväčších technologických spoločností na svete, ako napríklad IBM a Microsoft už niekoľko rokov masívne investujú do megaprojektov na vybudovanie inteligentných a udržateľných miest. Tieto mestá sú zložitejšie a vzájomne prepojené ako väčšina iných megaprojektov. Nové mestské projekty majú zabezpečiť svojim obyvateľom lepšiu kvalitu života, čistejšie prostredie, efektívnejšiu hromadnú dopravu a cieľom je, aby boli tiež ekologicky šetrnejšie.

Na svete je už viacero významných projektov podobného charakteru ako napríklad Masdar City v Spojených arabských emirátoch, megamesto Neom v Saudskej Arábii, Songdo International Business District v Južnej Kórei, Hudson Yards v New Yorku a indický priemyselný koridor Dillí-Bombaj. Tieto projekty sa pohybujú v obrovských nákladoch a predpokladá sa, že ovplyvnia ekonomiku, zlepšia infraštruktúru a prispejú k zlepšeniu životného prostredia.

Nedostatok pracovnej sily

Stavebný priemysel už niekoľko rokov zápasí s nedostatkom pracovnej sily, preto tento trend nie je žiadnou novinkou. Zatiaľ čo dopyt po stavebných službách v posledných rokoch prudko vzrástol, počet pracujúcich nie. Ako zvládnuť tento kľúčový trend v stavebníctve?

Keďže počet stavebných robotníkov neustále klesá, firmy musia robiť viac s menším počtom pracovníkov. Maximalizovať produktivitu pomáha automatizácia výroby, využívanie umelej inteligencie a nové technológie, no stále sú potrební ľudia na ich obsluhu, čiže problém to celkom nerieši.

Ďalším spôsobom, ako si poradiť s touto situáciou, je investovať do svojho tímu. Tu je niekoľko spôsobov, ako to môže stavebná spoločnosť urobiť:

– Vytváranie a investovanie do školských programov, certifikačných programov a učňovskej prípravy.

– Ponúkanie bonusov a výkonnostných stimulov.

– Vyplácanie konkurenčných miest.

Digitalizácia a robotika

Nutnosť je matka vynálezu. Nedostatok pracovných síl, nižšie zisky stavebných firiem aj v dôsledku stúpajúcich cien stavebného materiálu. To všetko sú skutočnosti, ktoré zvyšujú tlak na vývoj nových technológií. Umelá inteligencia a robotika budú mať čoraz väčší vplyv na produktivitu, bezpečnosť a efektivitu nielen v stavebnom priemysle.

Tu sú niektoré príklady využitia technológií a umelej inteligencie v stavebníctve:

-Robotické mechanické ramená, ktoré vykonávajú opakujúce sa úlohy, ako je napríklad kladenie tehál.

– Samojazdiace stavebné vozidlá.

– Drony, ktoré vykonávajú inšpekciu a geodetické práce.

– Použitie 3 D vizualizácií a simulácií pri navrhovaní budov.

– Špeciálne senzory na monitorovanie bezpečnosti pracovníkov.

– Inteligentné riadenie projektov, ako sú nástroje na plánovanie úloh a rozpočtovanie znižujúce výdavky a neefektívnosť.

Zelená výstavba

Zelená výstavba je očakávaným štandardom budúcnosti. Bohužiaľ, mnoho udržateľných a ekologických prvkov zostáva luxusom napriek ich pretrvávajúcim úsporám – aj keď sa to v nasledujúcom desaťročí zmení, pretože ekotechnológia a udržateľná výstavba sa stávajú pre zachovanie našej planéty nevyhnutnosťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom