Trnava zaplatí za spor s Poórom o pozemky takmer 100-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
City Aréna, Trnava
Prví návštevníci počas otvorenia nákupného centra City Aréna pre verejnosť. Trnava, 22. august 2015. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Okresný súd v Trnave vyčíslil náhradu trov konania v prípade sporu Trnavy o pozemky pod nákupným centrom City Arena.

Mesto Trnava má zaplatiť takmer 100-tisíc eur ako náhradu trov konania v súvislosti so žalobou proti spoločnostiam City-Arena a City-Arena Plus o určenie vlastníckeho práva k pozemkom. Okresný súd v Trnave ešte vlani v septembri žalobu mesta zamietol a rozhodol aj o povinnosti zaplatiť žalovaným trovy konania. O ich výške rozhodol samostatným uznesením v polovici apríla, uznesenie zatiaľ nie je právoplatné. V prípade nadobudnutia právoplatnosti musí mesto do pätnástich dní zaplatiť právnemu zástupcovi žalovaných 99 328 eur. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.

Mesto chcelo dosiahnuť vrátenie pozemkov

Mesto Trnava vlani v septembri neuspelo na súde so žalobou, ktorou sa domáhalo vrátania pozemkov, na ktorých dnes stojí nákupný komplex City Arena. Dôvodom žaloby bol predaj pozemkov investorovi za jedno euro, aj keď všeobecná hodnota bola znalcom vyčíslená na 5,8 milióna eur.

Trnava pozemky s rozlohou približne 3,5 hektára predala za jedno euro spoločnosti City-Arena, ktorá sa zaviazala ako protihodnotu zmodernizovať futbalový Štadión Antona Malatinského. Ten zároveň dostala do prenájmu na 30 rokov tiež za euro na rok. Na zvyšnej časti pozemku spoločnosť City-Arena Plus postavila nákupné centrum. Obe spoločnosti vtedy ovládal trnavský podnikateľ Vladimír Poór. Za predaj pozemkov City-Arene za jedno euro hlasovalo v novembri 2012 všetkých 31 poslancov mestského zastupiteľstva.

Žalobu inicioval primátor

Podľa názoru terajšieho vedenia radnice boli pozemky predané za podstatne nižšiu cenu, ako je ich všeobecná hodnota, čím mohlo prísť aj k poskytnutiu neoprávnenej štátnej pomoci. Žalobu inicioval primátor Peter Bročka, mestské zastupiteľstvo sa o nej dozvedelo až od žalovaných spoločností.

City-Arena na súde argumentovala tým, že za pozemky poskytla žalobcovi majetkovú protihodnotu v podobe nového štadióna a ďalších investícií v objeme 32-miliónov eur, „čím žalobca nepochybne len získal a svoj majetok zhodnotil“. Trnava sa proti zamietnutiu svojej žaloby neodvolala, rozsudok tak koncom novembra nadobudol právoplatnosť.

Vladimír Poór neskôr spoločnosť City-Arena Plus s nákupným centrom predal Petrovi Korbačkovi, ktorý vlastní aj bratislavskú Euroveu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie City Arena