Sen o novom bývaní sa môže zmeniť na nočnú moru. Nedajte sa nachytať!

Kupujúci sa často ocitajú pod časovým tlakom, keď sa musia rýchlo rozhodnúť, či majú o danú nehnuteľnosť záujem.
Dlhy nezamestnanost
Foto: ilustračné, Thinkstock

Realitný trh sa po mesiacoch stagnácie opäť rozhýbal, čo je viditeľné na zvýšenom dopyte po nehnuteľnostiach. S klesajúcimi úrokmi hypotekárnych úverov stúpajú ceny bytov, ktoré v prvom kvartáli 2025 dosiahli nové maximá, najmä pri starších nehnuteľnostiach.

Keďže niektoré cenovo výhodné ponuky miznú z trhu ako „teplé rožky“, kupujúci sa často ocitajú pod časovým tlakom, keď sa musia rýchlo rozhodnúť, či majú o danú nehnuteľnosť záujem. Práve v takej chvíli môžu emócie a neznalosť problematiky viesť k chybám, ktoré nakoniec stoja nemalé peniaze.

peniaze
Ilustračné foto Foto: www.shutterstock.com

V obdobiach, keď je dopyt vysoký a kupujúcich tlačí čas, je veľmi dôležitejšie vedieť, na čo si dať pozor, aby ste sa vyhli zlým rozhodnutiam. Laik totiž bez odborného posúdenia a dodatočných informácií môže kúpiť „mačku vo vreci,“ ktorá ho nakoniec bude stáť mnoho stresov a dodatočných nákladov.

Pozor na podozrivé inzeráty

Ak narazíte na inzerát bez fotiek, bez ceny alebo s nezmyselnou cenou (napr. 1 euro), buďte opatrní. „Kupujúcich osloví kvalitná prezentácia, profesionálne fotografie, pravdivé informácie a pôdorys. Častokrát klienti povedia, že byt bez pôdorysu nechcú ísť ani pozrieť. Varovným signálom je neuvedenie predajnej ceny alebo inzeráty bez fotiek,“ upozorňuje odborníčka na realitný trh a majiteľka realitnej kancelárie Karin&Partners Karin Zápalová.

Takáto taktika môže podľa nej signalizovať neprofesionálny prístup predávajúceho a snahu získať kontakty bez reálnej ponuky.

Kúpa nehnutelnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nie všetky ponuky sú na internete

Niektoré byty sa predajú skôr, ako sa vôbec objavia na portáloch. „Máme databázy klientov kupujúcich, ktorých oslovíme skôr, ako sa nehnuteľnosť zverejní. Ide však len o približne 10 % predajov. Takéto obchody sa zvyčajne uzatvoria vďaka dobrej ponuke a existujúcemu záujmu,“ pokračuje Zápalová. Preto sa podľa nej oplatí byť v kontakte s maklérmi a nečakať iba na to, čo sa objaví na internete.

Overenie údajov a zmlúv

Základom každej kúpy je overenie vlastníctva v katastri nehnuteľností. Zistíte tak, kto je skutočný majiteľ, či na byte nie sú ťarchy, vecné bremená, exekúcie alebo iné záväzky. Ak vás predávajúci tlačí do rýchleho rozhodnutia s tým, že má ďalších záujemcov, buďte obozretní.

Ak ide kupujúci cez realitnú kanceláriu, tá si v žiadnom prípade nemôže dovoliť tvrdiť, že má viac záujemcov, ak ich v skutočnosti nemá. Pri kúpe bez RK je to však častá taktika predávajúceho,“ vysvetľuje odborníčka.

Aj keď kúpno-predajnú zmluvu pripraví realitný maklér alebo právnik predávajúceho, je rozumné dať si ju skontrolovať nezávislým právnikom. „Profesionálna realitná kancelária vyhotovuje všetky zmluvy prostredníctvom advokáta. Ak sa klienti rozhodnú predávať alebo kupovať na vlastnú päsť, celkom určite je potrebné dať si zmluvy skontrolovať,“ zdôrazňuje Zápalová.

Poškodená nehnuteľnosť
Ilustračné foto www.gettyimages.com

Čo si všímať pri obhliadke

Obhliadka bytu je kľúčovým momentom. Všímajte si stav spoločných priestorov, prístupové cesty, parkovanie, stav výťahu, elektroinštalácie, stav stúpačiek, zateplenie a hlučnosť v okolí. Informujte sa o susedoch, či v dome nie sú problematickí nájomníci.

Pýtať by ste sa mali aj na mesačné náklady, zálohový predpis, výšku fondu opráv a ako sa s ním hospodári. Dôležité sú aj plánované opravy a investície v bytovom dome,“ odporúča Zápalová.

Nie všetko, čo na prvý pohľad vyzerá moderne, je aj kvalitné. Rýchle prerábky môžu podľa skúseností realitných maklérov skrývať nedostatky.

„Revízna správa od elektriny, výmena rozvodov vody, plynu, stav stúpačiek – to všetko sú ukazovatele kvality rekonštrukcie. Netreba zabudnúť ani na stav elektriny v spoločných priestoroch,“ upozorňuje odborníčka na ďalšie časté chyby, ktorých sa kupujúci dopúšťajú.

Prečo sa oplatí mať pri sebe makléra

Spolupráca s realitným maklérom môže byť podľa odborníčky výhodná aj pre kupujúceho. „Maklér vie urobiť skríning nehnuteľnosti nielen po právnej, ale aj technickej stránke. Vie vyjednať zľavu z ceny alebo inú výhodnú dohodu, napríklad zariadenie v cene,“ približuje Zápalová.

Navyše skúsený maklér pomáha aj s vyhodnotením kvality ponuky a poskytuje spätnú väzbu bez emócií. Odborníčka upozorňuje, že kúpa bytu je vážne rozhodnutie a často aj životná investícia. Preto sa oplatí byť pripravený, opatrný a spolupracovať s odborníkmi.

Viac k osobe: Karin Zápalová
Firmy a inštitúcie: Karin & Partners

Odporúčané