Určovanie ročnej sadzby dane zo stavieb sa spresní, má to ochrániť sociálne slabších

Peniaze, reality
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Od začiatku októbra tohto roka sa spresní určovanie ročnej sadzby dane zo stavieb.

Mestá a obce majú podľa platnej legislatívy upraviť rozdiel medzi sadzbami tejto dane na 10-násobok medzi najvyššou a najnižšou ročnou sadzbou dane.

Takýto násobok najnižšej ročnej sadzby dane sa však bude vzťahovať na sadzby dane určené v jednotlivej časti obce, resp. na sadzby dane určené v jednotlivom katastrálnom území.

Ekonomická situácia na Slovensku

Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady od poslancov parlamentu za hnutie Sme rodina, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

„Uvedené riešenie ochráni najmä ekonomicky alebo sociálne slabších občanov, u ktorých by naplnenie tejto povinnosti v zmysle doterajšieho znenia spôsobilo dosť značný nárast tejto daňovej povinnosti, čo nie je vhodné ani vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu na Slovensku,“ upozorňujú poslanci za hnutie Sme rodina.

Kvalitatívne rozdielne časti obce

Mestá a obce ako správcovia dane majú podľa poslancov v súčasnosti aj väčšie rozdiely medzi sadzbami dane ako desaťnásobok. „Je to spôsobené tým, že ide o kvalitatívne rozdielne časti obce, napríklad centrálnu časť a okrajovú časť obce, alebo turisticky významnú časť obce, alebo rozdielne katastrálne územia,“ uviedli.

Povinnosť upraviť rozdiel medzi ročnými sadzbami tejto dane na 10-násobok medzi najvyššou a najnižšou sadzbou dane sa posunie zo zdaňovacieho obdobia 2024 na zdaňovacie obdobie 2027.

„Uvedené riešenie ochráni najmä ekonomicky alebo sociálne slabších občanov, u ktorých by naplnenie tejto povinnosti v zmysle doterajšieho znenia zákona spôsobilo dosť značný nárast tejto daňovej povinnosti už od 1. januára 2024,“ dodali poslanci za hnutie Sme rodina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom