ÚVO začal pre nárast cien preverovať situáciu v stavebníctve, štát by sa mal na zmeny pozrieť sedliackym rozumom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robotník, stavba
Foto: ilustračné, Getty images

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) začal proaktívne preverovať situáciu v stavebnom sektore, v ktorom sú hlásené údajne nepredvídateľné nárasty cien za komodity, čo má brániť dokončeniu mnohých diel, respektíve pokračovaniu v realizácii zákaziek. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Jana Zvončeková.

Obrátili sa aj na Eurokomisiu

„Štát by sa na avizované zmeny v stavebníctve mal pozrieť s rozvahou, sedliackym rozumom a mal by v prvom rade vychádzať zo skutočných dát. Preto sa ÚVO ešte v júli obrátil na Európsku komisiu listom, v ktorom sme uviedli aj možné problémy v eurofondových zákazkách, ktoré môžu nastať práve pre avizované zvýšené ceny v stavebnom sektore,“ povedal predseda úradu Miroslav Hlivák.

ÚVO sa podľa neho obrátil aj na Štatistický úrad SR, ktorý mu už poskytol prvé dáta. „Nemôžem si odpustiť poznámku, že vo verejnom priestore mi akosi stále chýba jasná argumentácia k tejto téme, dnes nevieme presne vymenovať, ktoré rastúce náklady sa nedali predvídať a naopak, ktoré sa dali poistiť nástrojmi, ktoré sú už v súčasnom zákone,“ skonštatoval Hlivák.

Treba zmeniť aj zákon

Úrad podľa svojho predsedu vníma aj výzvy na rýchlu zmenu zákona o verejnom obstarávaní, od ktorej mnohí očakávajú vyriešenie problémov súvisiacich s nárastom cien v stavebníctve.

„Ku každej zmene legislatívy treba pristupovať opatrne a v prvom rade treba mať zanalyzované dáta a treba poznať následky zmien. Aby sme Slovenskej republike nenarobili viac škôd ako osohu,“ skonštatoval šéf ÚVO. Navyše zmena zákona o verejnom obstarávaní je podľa neho limitovaná európskou legislatívou.

Pripravení sú na rokovanie s vládou

„Môžem však potvrdiť, že spolu s mojimi kolegami som pripravený na rokovania s vládou o tejto téme. V každej téme, ktorá má dopad na našu spoločnosť a je v kompetencii ÚVO, je úrad otvorený rokovaniam, pričom dávame na stôl riešenia. No už teraz upozorňujem, že riešenie situácie v stavebníctve sa nemusí týkať len zmien v zákone o verejnom obstarávaní,“ uviedol Hlivák.

Dodal, že táto otázka patrí do odbornej debaty, úrad sa na ňu pripravuje, bude počúvať ďalšie orgány verejnej moci, ktoré majú kompetenciu konať a bude argumentovať a hľadať riešenia pre ochranu verejného záujmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana ZvončekováMiroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SRÚVO Úrad pre verejné obstarávanie