V stavebníctve bude musieť po novom dodávateľ vyplatiť mzdu zamestnancovi, ktorému ju nevyplatil zamestnávateľ, parlament schválil novelu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Helma, stavebníctvo, priemysel
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dodávateľ služby bude po novom povinný vyplatiť mzdu zamestnancovi, ktorému ju nevyplatil zamestnávateľ, ak je tento priamym subdodávateľom pre dodávateľa služby. Parlament v utorok schválil návrh novely Zákonníka práce, ktorá spresňuje podmienky, za akých takýto dodávateľ môže odoprieť vyplatenie mzdy.

Úprava sa týka zamestnávateľov a dodávateľov služieb v oblasti výkonu stavebných prác týkajúcich sa konštrukcie, opráv, údržby, prestavby alebo demolácie budov. Zmeny budú platiť od augusta tohto roka.

Rezort práce novelu predložil v snahe predísť sporu na úrovni Európskej únie, ktorá namietala nesúlad slovenských vnútroštátnych opatrení a európskej smernice. Dodávateľ služby bude povinný vyplatiť mzdu najviac v sume zodpovedajúcej minimálnej mzde patriacej za každú hodinu práce, ktorou sa zamestnanec podieľal na kontrakte svojho zamestnávateľa.

Danú mzdu poskytuje dodávateľ služby v tzv. čistom vyjadrení a na dodávateľa služby neprechádza povinnosť výkonu zrážok zo mzdy. Podľa údajov rezortu vnútra sa v období od 2018 do 2022 eviduje na Slovensku priemerne 171 trestných činov nevyplatenia mzdy ročne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR