Veľké mestá potrebujú mrakodrapy, aby mohli prosperovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mrakodrapy
Ilustračné foto gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mrakodrapy majú zlú povesť, ale sú potrebné pre úspech miest. Profesor ekonómie Jason Barr to uviedol pre portál dezeen. Napriek tomu, že výstavba mrakodrapov sa stále stretáva s mnohými kontoverznými reakciami, stavajú sa čoraz vyššie a početnejšie. „Od roku 2000 vyrástlo sedemkrát viac budov s minimálnou výškou 150 metrov, ako sa postavilo za celé 20. storočie,“ uvádza portál.

Od čias prvých mrakodrapov, ktoré postavili na konci 19. storočia, kritici tvrdia, že výškové budovy prinášajú viac negatív ako pozitív. Mnohí architekti dokonca predpovedali ich zánik, dnešná realita však ukázala opak.

mrakodrapy
Ilustračný obrázok gettyimages.com

Zákaz mrakodrapov sa ukázal ako zlý ťah

Na prelome 20. storočia mnohé veľké mestá výstavbu mrakodrapov zakázali. „Do roku 1921 malo najmenej 22 amerických miest výškový strop, vrátane Chicaga,“ konštatuje portál. V roku 1894 v Londýne obmedzili výšku budov na 24 metrov. Tieto limity však nakoniec zrušili, keďže zistili, že spôsobujú viac škody ako úžitku.

Keď v roku 1916 New York zaujal odlišný prístup  a jeho panoráma sa v 20. rokoch rozrástla ako huby po daždi, svetové mestá sa poučili. „Veľké mestá potrebujú vysoké budovy, ktoré im pomôžu prosperovať,“ dodáva portál.

Aby sme pochopili, prečo je to tak, musíme si položiť otázku: Prečo čoraz viac svetovej populácie žije v mestách? „Mestá sú v prvom rade trhy kde ľudia nachádzajú prácu. V tomto zmysle sú motormi, ktoré poháňajú náš ekonomický život,“ konštatuje dezeen.

Nástroj na zmenšovanie geografie

Mrakodrap je podľa neho nástroj na zmenšovanie goegrafie. Umožňuje byť viacerým ľuďom na rovnakom mieste. Namiesto obmedzovania výšky budov by sme sa preto mali zamerať skôr na zlepšenie podmienok v mestách a znižovanie uhlíkovej stopy bez toho, aby sme sa vzdali výhod, ktoré výškové budovy prinášajú.

Veľké mestá majú mrakodrapy, pretože nám umožňujú žiť, pracovať a hrať sa spolu,“ uvádza portál. To však podľa neho neznamená, že vysoké budovy patria všade alebo že ich potrebujú všetky mestá, aj keď slúžia dôležitému účelu. Treba ich však stavať v správnom čase a na správnom mieste.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jason Barr