Via Iuris má výhrady k návrhom zákonov o výstavbe, považuje ich za nevyvážené a nekvalitné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavebný zákon, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Organizácia VIA IURIS považuje návrhy zákonov o výstavbe a územnom plánovaní, ktoré v stredu schválila vláda, za nevyvážené a nekvalitné. Nie je však proti samotnej výstavbe nájomných bytov. Problém vidí v tom, že zákony naďalej uprednostňujú záujmy developerov pred záujmami verejnosti a verejnými záujmami v území, vrátane ochrany prírody.

Organizácia vo štvrtok informovala, že spolu s ďalšími organizáciami na nedostatky zákonov upozorňovala od zverejnenia prvých návrhov, niektoré z nich po tlaku organizácie úrad vicepremiéra Štefana Holého odstránil, ale mnohé ostali.

Jasnejšie pravidlá

„Sme radi, že sa podarilo predovšetkým ustrážiť, že obce a mestá budú mať kontrolu nad svojím územným plánom. Tiež sa podarilo presadiť, že proces povoľovania výstavby bude mať jasnejšie pravidlá. V neposlednom rade sa verejnosť bude môcť zapájať do procesu povoľovania výstavby, ktorá ovplyvňuje životné prostredie,” uviedla Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.

Podľa organizácie nové zákony naďalej zhoršujú postavenie susedov a verejnosti pri povoľovaní výstavby v ich okolí, najmä pri líniových stavbách, ako sú cesty či diaľnice. K výstavbe sa tak môžu vyjadriť len obyvatelia, ktorí bezprostredne susedia so stavebným pozemkom.

Nová legislatíva je nekvalitne spracovaná

VIA IURIS tvrdí, že tých dokáže stavebník obísť tým, že si oddelí stavebný pozemok pásom vlastného pozemku. V praxi to bude znamenať, že hoci sa nejaká cesta bude budovať v bezprostrednej blízkosti obce alebo sídliska, obyvatelia nemusia dostať možnosť sa k výstavbe vyjadriť, pretože nebudú považovaní za susedov.

„Znenie pôvodných stavebných zákonov sa v priebehu legislatívneho procesu menilo, ich finálna podoba je však naďalej nedostatočná. Nová stavebná legislatíva je nekvalitne spracovaná, neumožňuje účasť verejnosti podľa medzinárodného dohovoru a európskej smernice, ktoré sú pre Slovensko záväzné. V takomto znení stavebné zákony nesplnia základný cieľ, ktorý úrad podpredsedu vlády sľubuje, a to je rýchlejšie vydávanie stavebných povolení,” upozornila Kováčechová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva KováčechováŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie Via IurisVláda SR