Organizácia Via Iuris žiada poslancov parlamentu, aby nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe v navrhnutej podobe odmietli. Zdôvodnila to tým, že sú nekvalitne spracované a nevyvážené v prospech developerov a na úkor obyvateľov územia, v ktorom sa má uskutočniť výstavba.
Ako organizácia v utorok informovala, svoje pripomienky k návrhom stavebných zákonov zaslala poslancom, ktorí začali o nich v utorok rokovať v prvom čítaní.
Sú nekvalitné a nevyvážené
„Znenie pôvodných návrhov stavebných zákonov sa síce v priebehu ich prijímania menilo, ich súčasné znenie je naďalej nekvalitné a nevyvážené,” uviedla advokátka Eva Kováčechová spolupracujúca s Via Iuris.
Holý víta nahradenie stavebného zákona z roku 1976, najviditeľnejšou zmenou bude koniec dodatočnej legalizácie čiernych stavieb
„Nová stavebná legislatíva obsahuje množstvo zásadných chýb, neumožňuje dostatočnú účasť verejnosti pri povoľovaní výstavby v území, je v rozpore s medzinárodným dohovorom. Žiadame preto poslancov a poslankyne parlamentu, aby navrhnuté zákony v takomto znení odmietli,” dodala Kováčechová.
Najväčšie výhrady
Organizácia od začiatku upozorňuje na podľa nej nekvalitu stavebných zákonov, ktoré pripravil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Najväčšie výhrady má k tomu, že navrhované zákony, napríklad nezohľadňujú klimatickú zmenu a negarantujú, že žiadna plánovaná výstavba by nemala súčasnú situáciu v žiadnom prípade zhoršovať.
KDH vidí v novom stavebnom zákone viacero nedostatkov, do procesov by vniesli väčší zmätok
Dávajú priveľkú právomoc projektantovi, ktorého platí developer, čo podľa Via Iuris vyvoláva pochybnosti o jeho skutočnej objektivite. Záujmy developerov, tvrdí organizácia, sú naďalej nadradené záujmom susedov či verejnosti, zákony zhoršujú postavenie susedov pri povoľovaní výstavby v ich okolí, najmä pri líniových stavbách, ako sú cesty či diaľnice. Za susedov budú považovaní len tí, ktorí vlastnia pozemky alebo stavby bezprostredne susediace so stavebným pozemkom.