Svetový festival architektúry (World Architecture Festival – WAF) každoročne udeľuje ocenenia za najlepšie architektonické diela sveta. Predstavenie víťazov aktuálneho ročníka sa uskutoční začiatkom novembra v Singapure. Zakladajúci partner WAF – spoločnosť GROHE nedávno predstavila víťaza Water Prize.
Toto ocenenie je udeľované vizionárskym projektom, ktoré posúvajú hranice dizajnu v rámci prostredia, s prihliadnutím k udržateľnému využitiu vody. Víťazom Water Prize sa stal projekt Eco-Metaverse od Turenscape. Ide o fabriku na výrobu alkoholu, ktorá vzniká na ôsmich hektároch lesa v čínskom meste Maotai.
Ekosystém z odpadových vôd
Projekt menežuje dennú produkciu 7-tisíc ton splaškových a priemyselných odpadových vôd vytvorením ekosystému, ktorý plne integruje recykláciu vody, živín, uhlíka a energie. Víťaz ocenenia získa finančné prostriedky vo výške 10-tisíc libier, ktoré môže využiť na vylepšenie a realizáciu súťažného návrhu.
Svetový festival architektúry predstavil diela postupujúce do užšieho výberu (foto)
Projekt rieši bezprostredné environmentálne dopady prevádzky liehovaru niekoľkými spôsobmi:
- Umožňuje zlepšiť inovatívnu recykláciu vody v rámci projektu a udržateľný ekosystém.
- Inštaluje pokročilú technológiu snímania v reálnom čase na uľahčenie vytvorenia podrobného regresného modelu, ktorý analyzuje súhru medzi výkonom systému riešení založených na prírode a premennými ako je slnečné svetlo, teplota a vietor.
- Vedome sa snaží zosúladiť odkaz a fungovanie spoločnosti s modernými environmentálnymi princípmi a zabezpečiť, aby ekonomický rast nebol na úkor životného prostredia.
Víťazi Svetového festivalu architektúry: Škola v korunách stromov aj ekologická svätyňa vo veľkomeste (foto)
Prostredie atraktívne pre návštevníkov
Porotcovia uviedli, že tento pokrokový technologický a environmentálny návrh je dôkazom silného pokroku Číny a túžby stať sa lídrom v oblasti trvalo udržateľných priemyselných postupov. Navrhované princípy by sa dali využiť pri akomkoľvek priemyselnom zariadení využívajúcom veľké množstvo vody.
Projekt sa nezaoberá iba problémami uhlíkovej stopy, energetickej účinnosti, čistenia vody a recyklácie živín prostredníctvom riešení založených na prírode. Vytvára aj prostredie, ktoré je atraktívne pre návštevníkov. Navyše monitorovanie informácií o životnom prostredí a výkone z neho robí skutočný výskumný projekt.