Výskumný areál SAV sa má zmeniť na moderný vedecký kampus s verejným parkom

Areál by sa mal stať moderným a pritom zeleným špičkovým vedeckým pracoviskom.
Vízia vedeckého areálu SAV, Bratislava
Vízia vedeckého areálu SAV, Bratislava archinfo.sk, gro architekti

Slovenská akadémia vied (SAV) má v pláne premeniť svoj výskumný areál na Patrónke v Bratislave na moderný a otvorený vedecký kampus. „Atraktívna vízia, ktorá definuje pravidlá rozvoja areálu, vzišla z urbanistickej súťaže,“ uvádza SAV. Za víťazným návrhom stojí ateliér gro architekti spolu s britským Studio Egret West.

Autori spolupracujú tiež na projekte Southbank a v ich portfóliu sú viaceré návrhy a realizácie mestských projektov v Londýne a v Bratislave. V kampuse SAV navrhujú odkloniť automobilovú dopravu po obvode areálu, otvoriť ústredný priestor pre peších a poskytnúť tak verejnosti zážitok kontaktu s vedeckými výsledkami v novovytvorenom parku Helix plnom zelene a vodných prvkov.

Miesto, ktoré priťahuje vedcov aj verejnosť

Pre akadémiu je dôležité, aby sa z priestoru stalo komfortné a moderné miesto pre prácu, ktoré priťahuje talentovaných vedcov a zároveň je lokalitou oddychu a spoznávania pre verejnosť. „Z pomerne strohého socialistického urbanizmu by sa areál mal stať moderným a pritom zeleným špičkovým vedeckým pracoviskom,“ zhodnotil hlavnú myšlienku vízie predseda SAV Pavol Šajgalík.

Porota vo víťaznom návrhu ocenila jeho jasnú koncepciu, založenú na dvoch kľúčových ideách – usporiadaní areálu v zmysle klastrov reagujúcich na vedné zameranie pracovísk SAV a ústredného verejného parku Helix. „Nový verejný park ohraničený peším okruhom v tvare špirálovitého vlákna – Hélixu je súčasťou novej identity celého areálu SAV a zároveň silným symbolom otvorenia sa verejnosti,” vysvetlil spoluautor víťazného návrhu Juraj Palovič.

Porota vyzdvihla aj to, že návrh reaguje na klimatickú krízu. Autori umiestnili do areálu dažďové záhrady, poldre a mokraďový ekosystém, ktorý využíva dažďovú vodu stekajúcu zo spevnených plôch.

Urbanistická súťaž bola súčasne formou verejného obstarávania. „Víťazný tandem architektonických ateliérov dostane od SAV zákazku na vyhotovenie urbanisticko-krajinárskej štúdie a projektovej dokumentácie na realizáciu prvej etapy úprav v areáli,“ konštatuje SAV. Zároveň očakáva, že bude navrhnutá tak, aby sa dala realizovať s využitím dostupných zdrojov a minimom administratívnych úkonov, ktoré by jej realizáciu významne brzdili.

Viac k osobe: Pavol Šajgalík
Firmy a inštitúcie: SAV Slovenská akadémia vied

Odporúčané