Výskumný areál SAV sa má zmeniť na moderný vedecký kampus s verejným parkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vízia vedeckého areálu SAV, Bratislava
Vízia vedeckého areálu SAV, Bratislava archinfo.sk, gro architekti
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská akadémia vied (SAV) má v pláne premeniť svoj výskumný areál na Patrónke v Bratislave na moderný a otvorený vedecký kampus. „Atraktívna vízia, ktorá definuje pravidlá rozvoja areálu, vzišla z urbanistickej súťaže,“ uvádza SAV. Za víťazným návrhom stojí ateliér gro architekti spolu s britským Studio Egret West.

Autori spolupracujú tiež na projekte Southbank a v ich portfóliu sú viaceré návrhy a realizácie mestských projektov v Londýne a v Bratislave. V kampuse SAV navrhujú odkloniť automobilovú dopravu po obvode areálu, otvoriť ústredný priestor pre peších a poskytnúť tak verejnosti zážitok kontaktu s vedeckými výsledkami v novovytvorenom parku Helix plnom zelene a vodných prvkov.

Miesto, ktoré priťahuje vedcov aj verejnosť

Pre akadémiu je dôležité, aby sa z priestoru stalo komfortné a moderné miesto pre prácu, ktoré priťahuje talentovaných vedcov a zároveň je lokalitou oddychu a spoznávania pre verejnosť. „Z pomerne strohého socialistického urbanizmu by sa areál mal stať moderným a pritom zeleným špičkovým vedeckým pracoviskom,“ zhodnotil hlavnú myšlienku vízie predseda SAV Pavol Šajgalík.

Porota vo víťaznom návrhu ocenila jeho jasnú koncepciu, založenú na dvoch kľúčových ideách – usporiadaní areálu v zmysle klastrov reagujúcich na vedné zameranie pracovísk SAV a ústredného verejného parku Helix. „Nový verejný park ohraničený peším okruhom v tvare špirálovitého vlákna – Hélixu je súčasťou novej identity celého areálu SAV a zároveň silným symbolom otvorenia sa verejnosti,” vysvetlil spoluautor víťazného návrhu Juraj Palovič.

Porota vyzdvihla aj to, že návrh reaguje na klimatickú krízu. Autori umiestnili do areálu dažďové záhrady, poldre a mokraďový ekosystém, ktorý využíva dažďovú vodu stekajúcu zo spevnených plôch.

Urbanistická súťaž bola súčasne formou verejného obstarávania. „Víťazný tandem architektonických ateliérov dostane od SAV zákazku na vyhotovenie urbanisticko-krajinárskej štúdie a projektovej dokumentácie na realizáciu prvej etapy úprav v areáli,“ konštatuje SAV. Zároveň očakáva, že bude navrhnutá tak, aby sa dala realizovať s využitím dostupných zdrojov a minimom administratívnych úkonov, ktoré by jej realizáciu významne brzdili.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Šajgalík
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied