Výstavba na Slovensku v 2. štvrťroku značne ožila, dokončených i začatých bytov bolo viac ako pred pandémiou

Stavba
Foto: ilustračné, SITA

Bytová výstavba na Slovensku sa v druhom štvrťroku tohto roka po ročnom útlme opäť naštartovala. Stavebné úrady vydali povolenia na výstavbu 6 685 bytov, čo bolo výrazne viac ako pred rokom (o 69,1 %).

Ako v piatok informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), porovnávací základ za vlaňajšok bol veľmi nízky, v čase od apríla do júna minulého roka vrcholili opatrenia prvej vlny pandémie.

„V porovnaní s obdobím pred pandémiou (s 2.kvartálom 2019) boli aktuálne čísla vyššie o viac ako 37 %. Bol to zároveň najvyšší počet začatých bytov v rovnakom období (v druhom štvrťroku) za posledných dvadsať rokov,“ uviedli štatistici.

V prípade porovnania aj s inými štvrťrokmi (v celom časovom rade) sa približne rovnaký počet bytov začal stavať vo štvrtom štvrťroku 2018.

Výstavba rodinných domov vrástla o 12 percent

Rozbeh výstavby sa prejavil najmä pri bytových domoch, ich počet sa viac ako zdvojnásobil v porovnaní s druhým štvrťrokom 2019. Výstavba rodinných domov vzrástla oproti obdobiu pred pandémiou o 12 %.

Z celkového počtu začatých bytov rodinné domy tvorili 61 %, pred dvomi rokmi to boli takmer tri štvrtiny.

Zvýšil sa aj počet hotových bytov

Zvýšil sa aj počet dokončených bytov, medziročne o 17 %. Skolaudovaných bolo 4 872 bytov, čo bolo súčasne o 9,8 % viac ako v rovnakom období pred pandémiou.

„Medziročný rast skolaudovaných bytov sa prejavil v siedmich z ôsmich krajov Slovenska, a to najmä v regiónoch s tradične menším podielom na bytovej výstavbe SR. Najväčší medziročný prírastok sa prejavil v Košickom kraji (rast o 150 %) a Prešovskom kraji (rast o 80 %),“ priblížil ŠÚ.

V tradičnom regióne s najvyšším podielom na výstavbe v Bratislavskom kraji bol počet dokončených (skolaudovaných) bytov medziročne nižší o 9,3 % a v porovnaní s druhým štvrťrokom 2019 až o 25,4 %.

„Napriek tomu je to naďalej región s výrazným náskokom v počte dokončených bytov (1 142) pred ostatnými regiónmi,“ dodali štatistici.

Rozostavané sú tisícky bytových domov

Spolu bolo k 30. júnu 2021 na Slovensku rozostavaných 77 527 bytových jednotiek, o 1,2 % menej ako pred rokom. Z toho 49 779 bytov bolo v rodinných domoch, ich počet sa mierne zvýšil (o 1,4 %).

V súhrne za 1. polrok 2021 stavebné úrady odsúhlasili začatie výstavby 10 785 bytov a dokončených bolo 9 357 bytových jednotiek. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol počet začatých bytov o 17,6 % a dokončených o 6,9 %. Počet začatých aj dokončených bytov za šesť mesiacov tohto roka výrazne prekonal aj úroveň spred dvoch rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR