Priebeh projektovej prípravy a povoľovania stavieb výrazne brzdia viaceré problémy.
Podľa Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) za to môže aj zatiaľ absentujúca nová legislatíva v stavebníctve, najmä elektronizácia a digitalizácia procesov a ich zefektívnenie.
Nízka cena vedie firmy do záhuby
„Veľkú časť týchto problémov by mohla výrazne pozitívne ovplyvniť pripravovaná legislatíva v stavebníctve aj s novými vykonávacími predpismi, ktoré by zosúladili procesné postupy s požiadavkami súčasnej doby, aby podmienky pre výstavbu neodrádzali možných investorov od ich zámeru investovať na Slovensku,“ uviedol pre agentúru SITA predseda SKSI Vladimír Benko.
V zavedení elektronizácie a digitalizácie v oblasti stavebníctva podľa šéfa profesijnej organizácie projektantov Slovensko už zaostalo nielen za členskými krajinami Európskej únie, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ale zaostáva už aj za rozvojovými krajinami sveta.
Bratislavského Istropolisu sa zastali architekti, jeho zbúranie považujú za nekultúrny čin a nádej vložili do vlády
„Implementácia verejného obstarávania po vstupe Slovenska do EÚ nastavením sa na prioritné využívanie kritéria najnižšej ceny vedie do záhuby nielen firmy, ale aj mnohé projekty, ktoré sa mali realizovať. Legislatívne nastavenie, žiaľ, umožňuje zmariť verejné obstarávania aj pre skupiny, ktoré majú eminentne iný záujem ako stavbu vysúťažiť a postaviť,“ tvrdí Benko.
Podobné problémy s nevhodným legislatívnym nastavením a aplikáciou má podľa neho Slovensko dlhé roky aj pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie, ktoré významne predlžujú čas realizácie stavieb a teda výrazne negatívne ovplyvňujú záujem investorov o Slovensko.
Stavebný zákon je z roku 1976
Vláda schválila 12. januára návrhy nových zákonov o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré by mali predbežne od budúceho roka nahradiť súčasný zastaraný stavebný zákon z roku 1976.
Návrhy zákonov v ten istý deň kritizovali organizácie miestnych samospráv. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nepovažuje vládou schválenú stavebnú legislatívu za správne rozhodnutie.
Bratislava zlepšuje situáciu s nájomnými bytmi, chce tiež naštartovať inovatívnu spoluprácu s developermi
Trvá na svojich zásadných a principiálnych výhradách a je presvedčené, že stavebná legislatíva potrebuje také parametre, ktoré pomôžu samosprávam, ich obyvateľom aj investorom.
Návrhy zákonov podľa Únie miest Slovenska (ÚMS) ignorujú zásadné pripomienky rezortov, samospráv a ďalších partnerov.
Neodborné a nekvalitné návrhy
Tvrdí, že sú neodborne a nekvalitne pripravené, významne ohrozujú postavenie miest a obcí v ich doterajších kompetenciách, aj postavenie obyvateľov a ich možnosť reagovať a oprávnene ovplyvňovať kvalitu života vo svojom meste.
Organizácia VIA IURIS kritizovala vládou schválené návrhy zákonov ako nevyvážené a nekvalitné.
Problém vidí v tom, že naďalej uprednostňujú záujmy developerov pred záujmami verejnosti a verejnými záujmami v území, vrátane ochrany prírody.
IUR zmeny legislatívy privítal
Naopak, Inštitút urbánneho rozvoja (IUR) zmeny stavebnej legislatívy privítal.
„Slovensko je o krok bližšie k prijatiu významnej a dlhodobo očakávanej legislatívy. Veríme, že nové zákony pomôžu tak stavebníkom, ako aj obciam a obyvateľom Slovenska,“ povedal výkonný riaditeľ IUR Juraj Suchánek.
Digitalizácia v oblasti územného plánovania, ako aj povoľovania výstavby podľa neho prispeje k rýchlejším a transparentnejším povoľovacím procesom so zohľadnením práv všetkých dotknutých strán, pričom zákon o výstavbe zavedie aj jasné kroky proti čiernym stavbám.