Začali s výstavbou kancelárskej budovy pri Mlynských nivách, bude súčasťou zóny Chalupkova

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výstavba kancelárskej budovy v zóna Chalupkova, Bratislava
Výstavba kancelárskej budovy v zóna Chalupkova, Bratislava Zdroj: FB Penta Real Estate
Tento článok pre vás načítala AI.

Developer Penta Real Estate začal s výstavbou prvej budovy svojho najnovšieho projektu v zóne Chalupkova. Kancelárska budova bude umiestnená pozdĺž ulice Mlynské nivy a poskytne 18 500 m2 kancelárskych priestorov a 1 000 m2 priestorov pre retailové prevádzky na prenájom.

Za návrhom fasády budovy stojí pražská kancelária Jakub Cigler Architekti, s ktorými dolaďujeme posledné detaily, kým projekt odhalíme verejnosti,“ konštatuje investor. Ako dodáva, budova sa neskôr, v rámci druhej fázy výstavby, rozšíri o ďalších 14 000 m2 kancelárskych a 800 m2 retailových priestorov.

Na pozemku sa už nachádzajú prvé stavebné stroje, bágre a nakladače. „Zároveň sme začali sme s výkopovými prácami a realizáciou vodiacich múrikov, ktoré budú slúžiť ako príprava pre tesniacu pažiacu stenu,“ dodáva developer.

Rezidenčná výstavba, obchodné prevádzky aj verejné priestory

Investor minulý mesiac ohlásil medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorej cieľom je nájsť budúce riešenie a podobu zástavby v novovznikajúcej zóne Chalupkova. Územie sa nachádza medzi Mlynskými nivami a ulicami Košická a Chalupkova. Súťaž má otvorený charakter a vyzvané sú aj tri zahraničné ateliéry. Pozemky získal developer tento rok kúpou od spoločnosti HB Reavis.

Výmera pozemkov určených pre celý budúci projekt predstavuje 32 500 metrov štvorcových, pričom územný plán v tejto zóne umožňuje aj umiestnenie výškových dominánt. Na pozemku zostali stavebné objekty súvisiace s prevádzkou dočasnej autobusovej stanice. Cieľom súťaže je priniesť do územia rezidenčnú výstavbu doplnenú o obchodné prevádzky v partneri budov, verejné priestory a zeleň.

Zóna Chalupkova, Bratislava
Zóna Chalupkova Zdroj: FB Penta Real Estate

Súčasťou projektu je aj spomínaná kancelárska budova na ulici Mlynské nivy, ktorej riešenie nie je súčasťou súťaže, bude však zohľadnená v navrhnutej urbanistickej koncepcii. Kancelárska budova vychádza z projektu, ktorý povolil predchádzajúci vlastník.

Súťaž je dvojkolová, pričom do druhého kola priamo postupujú aj tri vyzvané architektonické ateliéry. Ide o dánsky ateliér Bjarke Ingels Group (BIG), holandské štúdio MVRDV a Jakub Cigler Architekti z Českej republiky. V druhom kole bude porota posudzovať šesť návrhov, z ktorých vzíde jeden víťaz. Výsledky súťaže budú vyhlásené 28. marca 2024.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Penta Real Estate