Zákon o strategických investíciách čelil kritike na stretnutí stavebných lídrov, podľa Ráža však sektoru významne pomôže (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ráž
Jozef Ráž Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované, 27. mája, 15:45

Schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície, ktorý pre viaceré zásadné výhrady o jeho súlade s ústavou vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová, vyvolal pochybnosti aj na pondelkovom stretnutí lídrov slovenského stavebníctva.

Ministerstvo dopravy SR očakáva, že spomínaný zákon pomôže urýchliť prípravu a realizáciu významných projektov a poslanci pri opätovnom prerokovaní zákon schvália. Kritici upozorňujú, že opatrenia na urýchlenie stavieb nemôžu porušovať práva vlastníkov nehnuteľností.

Ak poslanci vládnej koalície, ktorí tiež skladali sľub na ústavu, sporný zákon znova schvália, môže skončiť na Ústavnom súde SR. Hlava štátu nedávno pri vrátení zákona navrhla Národnej rade SR pri opätovnom hlasovaní neprijať tento zákon ako celok.

Efekt pri plánovaných stavbách

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru) pred zástupcami stavebného sektora povedal, že zákon o strategických investíciách prevzal to najlepšie zo zákona o mimoriadnych opatreniach pri výstavbe diaľnic. Inšpirovali sa aj niektorými členskými krajinami Európskej únie, napríklad Poľskom pri vyvlastňovacích procesoch.

Všetko s cieľom spraviť z 10 až 14 rokov prípravných procesov 5 až 8. Aj tak je to veľmi veľa pri infraštruktúrnych projektoch,“ povedal minister.

Zákon bude mať podľa neho najväčší efekt pri plánovaných stavbách, kde sa povoľovací proces ešte nezačal.

Ráž verí, že veto bude prelomené

Jozef Ráž verí, že prezidentkou vrátený zákon bude na júnovej schôdzi parlamentu medzi prvými, veto bude prelomené a zákon nadobudne účinnosť vyhlásením.

Okamžite identifikujeme stavby, ktoré budeme žiadať vládu, aby vyhlásila za strategické. S týmto osvedčením budeme bojovať v urýchlenom procese o ich povolenie,“ vyhlásil.

Budú medzi nimi všetky diaľničné a železničné úseky v rámci transeurópskej dopravnej siete TEN-T. Minister očakáva, že zákon o strategických investíciách bude po opätovnom schválení účinný koncom júna.

Myslím si, že celému stavebnému sektoru toto veľmi významne pomôže,“ dodal.

Najhorší zákon z hľadiska ľudských práv

Developer Roman Cerulík označil zákon o strategických investíciách za najhorší zákon z hľadiska základných ľudských práv a slobôd.

Aj ja chcem, aby povoľovacie procesy rýchlo prebiehali, ale legislatívne korektne, na základe morálky a práva,“ povedal podnikateľ.

Pripomenul, že hlava štátu zákon vetovala s odôvodnením na siedmich stranách.

Ochrana vlastníckeho práva

Sme demokratický štát na právnych základoch. To znamená, že aj tí dočasní politici nemôžu ohýbať (zákon) cez koleno pre nejaký účel, ale musí to byť v súlade s ústavou,“ zdôraznil Roman Cerulík a pripomenul garantovanú ochranu vlastníckeho práva.

Vlastnícke právo podľa neho síce možno vo verejnom záujme obmedziť za primeranú náhradu a v nevyhnutnom rozsahu, lenže zákon vždy musí byť v súlade s ústavou.

Zákon skopíroval smernicu EÚ

Štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková zareagovala tým, že zákon na 80 – 90 % skopíroval smernicu Európskej únie o urýchľovaní procesov na stavbách TEN-T koridorov.

Vyvlastňovanie, respektíve fikcia doručenia a zrýchlenie majetkových procesov dávno fungujú v iných krajinách,“ uviedla.

Čiže ide o urýchlenie procesov, odstránenie špekulantov s primeraným vzťahom k vlastníckym právam. Všetky nálezy Ústavného súdu (z minulosti) právnici silne rešpektovali,“ poznamenala Denisa Žiláková.

Odvolanie nie je vylúčené

Odvolanie podľa nej nie je vylúčené, účastník sa môže vždy odvolať na súd, ale nebude sa čakať na rozhodnutie súdu roky.

Ide o to, aby sa mohlo začať stavať. Vyvlastnenie za primeranú náhradu je možné. Je naozaj veľmi veľkorysá. Nebude sa predsa čakať na špekulantov,“ povedala Denisa Žiláková.

Podľa nej nejde o revolučné zmeny, rešpektujú ústavu, harmonizujú spomínanú smernicu. Dodala, že prípravu stavieb zdržujú byrokratické procesy ako EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie), územné a stavebné konania, ktoré majú trvať paralelne.

Zákon môže skončiť na ústavnom súde

Riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej v súvislosti s opätovným hlasovaním o zákone o strategických investíciách pripustil, že môže skončiť na ústavnom súde.

Treba na to myslieť a verím tomu, že tento zákon príde do obehu. Častokrát sa spoliehame na legislatívu a zabúdame na aplikačnú prax, chýbajúce vykonávacie vyhlášky a predpisy,“ upozornil.

Zákon znesie všetko

Dodal, že zákon znesie všetko, pričom bude veľmi dôležité, ako bude skutočne vyzerať nový zákon o výstavbe, ktorého účinnosť je odložená do 1. apríla 2025.

Inštitút vyhradených stavieb, certifikáciu stavebných spoločností, vítame ako medzikrok k zákonu o strategických investíciách,“ podotkol Ondrej Matej.

Objem strategických investícií

Zníženie minimálneho objemu strategických investícií z pôvodných 100 miliónov eur na 50 miliónov eur považuje za nesprávne. Všetká chýbajúca len cestná infraštruktúra nad 50 miliónov eur má podľa riaditeľa IDH celkový objem 7,5 miliardy eur.

Obávam sa, aby sme nespravili opak. Bude záležať na tom, ako budú jednotlivé ministerstvá pripravovať zoznam, lebo vláda schváliť zaradenie strategických investícií,“ dodal.

Mali by to byť skutočné strategické investície, ktoré preukážu, že regionálne rozdiely sa nebudú ďalej prehlbovať.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa ŽilákováJozef RážOndrej MatejRoman CerulíkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaIDH Inštitút pre dopravu a hospodárstvoMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRNárodná rada SRSMER-SDÚstavný súd SR