Občianske združenie Via Iuris vyzýva poslankyne a poslancov Národnej rady SR, aby odmietli 68 noviel zákonov od hnutia Sme rodina, predstavujúcich najväčšiu zmenu v povoľovaní veľkých stavieb za posledné dekády. Organizácia v stredu informovala, že parlament by mal vo štvrtok v druhom čítaní hlasovať o týchto návrhoch od podpredsedu vlády Štefana Holého zo Sme rodina, ktoré do parlamentu predložili jeho stranícki kolegovia Jaroslav Karahuta, Jozef Lukáč a Miloš Svrček. Via Iuris považuje tieto návrhy za poburujúce a žiada ich stiahnutie z legislatívneho procesu.
Zásadné zmeny bez diskusie
Nadväzujú na nové stavebné zákony a prinášajú ďalšie zásadné zmeny najmä v oblasti povoľovania stavieb s významným dopadom na životné prostredie. Ide o zmeny desiatok zákonov v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Podľa Via Iuris je šokujúce, že cez poslanecké návrhy sa riešia také zásadné procesy, ako je reforma a úplne nový dizajn povoľovacích procesov veľkých environmentálne náročných projektov a s tým súvisiace významné zmeny v kompetenciách štátnej správy.
Výstavbu nových bytov na Slovensku komplikujú zdĺhavé stavebné povolenia. Holý verí, že sa situácia už čoskoro zmení
„Je šialené, aby takáto zásadná reforma, najväčšia od revolúcie, bola predložená do parlamentu formou poslaneckých návrhov, o ktorých neprebehla žiadna odborná diskusia ani verejné pripomienkovanie,“ upozornila právnička Via Iuris Ivana Figuli.
Nepremyslené a zmätočné návrhy
Návrhy Holého podľa organizácie dokonca neprešli ani diskusiou s ministerstvom životného prostredia, ktoré má na podobu povoľovacích procesov stavieb s významným dopadom na životné prostredie diametrálne odlišný názor, než spomínaní poslanci.
Toto podpredseda vlády Holý asi nedomyslel, jeho stavebný zákon si vyžaduje úpravu desiatok predpisov
„Okrem formy je problematický aj obsah návrhov. Sú napísané nekvalitne, nepremyslene a veľmi zmätočne. Pri tak zle napísanej legislatíve je možných viacero interpretácií, a teda hrozí, že orgány štátnej správy, ktoré by mali podľa nových pravidiel postupovať, nebudú reálne vedieť ako,“ tvrdí Figuli. Reformu od Sme rodina označia organizácia za nepremyslenú, nekoncepčnú, a preto hrozí, že môže povoľovacie procesy veľkých stavieb ešte viac zneprehľadniť a zneefektívniť.
Rozpor so smernicami Únie
Via Iuris poznamenala, že Sme rodina sa opäť snaží oslabiť práva verejnosti a celé to zakrýva magickou formulkou „zefektívnenie povoľovacích procesov“. Podľa nimi navrhnutých povoľovacích procesov pretláčajú rýchlosť výstavby na úkor ochrany životného prostredia a práv verejnosti.
Zdĺhavé povoľovanie stavieb prispieva k nedostatku bytov a ich vysokej cene. Proces treba spružniť, tvrdí Holý
Navrhované zmeny sú podľa združenia tiež v mnohom v rozpore nielen so smernicami EÚ týkajúcimi sa ochrany životného prostredia, ale aj s Aarhuským dohovorom, ktorý garantuje verejnosti prístup k informáciám, účasť na rozhodovacom procese a prístup k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia.