Neustále zmeny v stavebnej legislatíve, ako aj zvýšenie DPH a transakčná daň od budúceho roka ešte viac obmedzia dostupnosť bývania, najmä pre mladých ľudí a rodiny s deťmi.
Odborníci v rámci Realitného fóra 2024 upozornili na to, že Stavebný zákon, ktorý je kľúčovým dokumentom pre zásadné rozhodnutia v oblasti výstavby, sa za posledné roky zmenil už dvakrát. „Súčasnému výkladu rozumie len hŕstka zainteresovaných odborníkov,“ uvádzajú.
Do nákladov na výstavbu bytov sa priamo premieta právna neistota. Robert Daniš z Wilson & Partners upozornil, že právna úprava musí byť jednoznačná a nemôže ponúkať viacero výkladov. „Máme napríklad dve definície stavby, a to podľa Stavebného zákona a podľa Občianskeho zákonníka,“ skonštatoval.
Nefunkčná legislatíva predraží byt aj o 40-tisíc
Niektoré úpravy zastaraného Stavebného zákona síce majú zrýchliť procesy, avšak nie sú zrejmé kompetencie a povinnosti dotknutých strán. „Každý prázdny stavebný pozemok stojí desaťtisíce eur mesačne. Stavba samotná potom státisíce mesačne,“ dodávajú odborníci s tým, že všetky náklady sa premietajú do finálnej ceny.
CEO spoločnosti YIT Slovakia Milan Murcko dokonca vyčíslil, že nefunkčná, zmätočná a takpovediac „fluidná“ legislatíva predraží byt v Bratislave aj o 40-tisíc eur. Tým sa komplikuje, ba až znemožňuje prefinancovanie bývania, najmä mladým rodinám.
O družstevné bývanie v Bratislave je záujem, developer spúšťa ďalší projekt
„Vek, v ktorom si ľudia kupujú svoj prvý byt, sa na Slovensku stále zvyšuje. Dostupnosť bývania ale sťažuje inflácia a úrokové sadzby, ktoré určite neklesnú na úroveň roku 2021,“ priblížila partnerka spoločnosti Deloitte Dagmar Yoder.
Nájomné bývanie je len čiastkovým riešením
Čo sa týka rozvoja nájomného bývania na Slovensku, podľa odborníkov ide len o čiastkové riešenie problému nedostupnosti bývania, ktoré je bez systematickej podpory štátu stále iba mikrosegmentom.
Tvrdenie, že Slováci chcú vlastniť nehnuteľnosť je navyše podľa nich mýtus. „V divokej privatizácii rokov deväťdesiatych totiž prakticky zaniklo družstevné bývanie a prešlo do súkromných rúk. Kupujúcim dáva zmysel radšej splácať hypotéku, ako platiť rovnakú sumu za nájomné,“ objasnili odborníci.
Mestský bytový dom v Bratislave má už svoju finálnu podobu
V zahraničí sa pritom ukazujú niektoré modely nájomného bývania, resp. družstevného bývania ako životaschopné. Musí ísť ale o veľmi kvalitnú lokalitu, s dostatočným objemom už nákladovo efektívne zariadených bytov.
„Žiaľ, verejný sektor u nás zaostáva, hoci má k dispozícii množstvo kvalitných pozemkov, budov a brownfieldov, a tiež možnosti financovania nájomného bývania,“ myslia si odborníci.
Dopad legislatívy na podnikanie v realitách
Čo sa týka podnikania v realitnom biznise, podľa Kataríny Mikovínyovej z Deloitte Tax, horší dopad ako zvýšenie DPH bude mať zavedenie transakčnej dane. Jedinou útechou snáď môže byť jej účinnosť až od 1. apríla 2025.
Účastníci realitného fóra sa zhodli v tom, že pre realitný biznis je zásadná právna istota. Ocenili by integráciu konaní aj s procesmi EIA, skĺbenie s rozhraním Slovensko.sk a nasadenie AI, ktorá by predišla ľudským chybám a svojvoľnému zdržiavaniu procesov.