Zmeny v stavebnom zákone zvýšia náklady štátnej správy a zoberú kompetencie obciam, tvrdia analytici

Robotník, stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Navrhovaná novelizácia zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe podľa Inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica bezdôvodne zvýši náklady štátnej správy a zoberie kompetencie obciam.

Predstavená legislatíva taktiež podľa inštitútu obmedzuje možnosť vlastníkom pozemkov dozvedieť sa o výstavbe na pozemkoch v ich susedstve, nevyužije dostatočne potenciál automatizácie a môže byť aj v rozpore s Ústavou SR.

Vláda sľúbila štíhlejší štát

„V konečnom dôsledku tak nepríde k razantnému zrýchleniu stavebného konania, ale štát navyše minie za 4 roky aj o 36 miliónov eur viac na zriadenie nadbytočného Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR,“ konštatuje IstroAnalytica.

Zároveň dopĺňa, že vznik úradu je v rozpore s Programovým vyhlásením vlády SR, keďže je v ňom ukotvený záväzok vlády o štíhlejší štát a debyrokratizáciu štátnej správy. Nový úrad by mal pritom zamestnať viac ako 500 nových štátnych úradníkov.

Chýba detailný procesný model

„Z dokumentov predložených do pripomienkového konania, v ktorých absentuje detailný procesný model, nie je zrejmé, ako uvedený úrad reálne prispeje k zrýchleniu prípravy a povoľovania stavieb. Predkladaný návrh je preto potrebné o uvedenú analýzu dopracovať,“ upozorňuje inštitút.

Inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica je mimovládnou organizáciou, ktorej cieľom je zvyšovať kvalitu verejných politík, verejnej diskusie a politických rozhodnutí na základe používania overených údajov, dát a faktov. Inštitút bol založený v júni 2020.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Inštitút stredoeurópskych štúdii IstroAnalytica