- aktualizované 26. novembra 17:12
BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) napriek štyrom doporučeným žiadostiam nerokuje so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP). Predstavitelia ZAP o tom informovali na pondelkovej tlačovej besede.
Neštandardný postup
Zväz vypovedal 14. septembra zmluvy s VšZP. „Pacient nemôže trpieť,“ povedal predseda správnej rady ZAP Miroslav Kotek. Žiadneho pacienta preto neodmietnu ošetriť, hoci od 1. decembra hrozí, že so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou nebudú v zmluvnom vzťahu.
Do neurochirurgie na UNB sa investovalo najviac, podľa Kalavskej je problém na klinike zvláštny
Vedenie poisťovne podľa poskytovateľov zvolilo neštandardný postup a vyslalo zamestnancov svojich pobočiek do ambulancií k poskytovateľom, aby ich presvedčili k podpísaniu individuálnych, podľa ZAP nevýhodných zmlúv. Podľa predstaviteľov ZAP pracovníci poisťovne klamú a vyhrážajú sa im, že nebudú môcť poskytovať zdravotnú starostlivosť.
ZAP preto žiada poisťovňu, aby v ďalšom období upustila od tohto postupu. Pretože pracovníci poisťovne rušili zdravotníkov v pracovnom čase, zvažujú podať podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Potrebujú zmluvy
Zväz žiadal od 1. júla 2018 VšZP o dofinancovanie úhrady na úroveň cien v referenčnej zdravotnej poisťovni, teda od 9 % do 12 %. ZAP je presvedčený, že vtedy poisťovňa mala zdroje na dorovnanie ponuky súkromnej zdravotnej poisťovne. V závislosti od segmentu starostlivosti ZAP žiada VšZP o jasne špecifikované a jednoznačne časovo termínované navýšenie úhrad od 12 % do 17 %.
Asociácia nemocníc žiada navýšenie rozpočtu a navrhuje otvoriť trh pre ukrajinských lekárov
ZAP je pripravený na rokovanie s poisťovňou pri uzatváraní zmlúv pre jeho 2 000 členov a verí, že nebude musieť vstúpiť do nezmluvného vzťahu.
„ZAP už nie je v situácii, kedy môže podpisovať nejaké memorandá, potrebuje zmluvy,“ povedal Kotek. Tie skončia o päť pracovných dní. Na memorandum podľa neho dnes nie je čas.
VšZP ponúkla každému rovnaké podmienky
VšZP v reakcii uviedla, že ponúkla zväzu rovnaké podmienky ako ostatným zástupcom ambulantného sektora, pričom 85 % ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už tieto zmluvy podpísalo a ďalší priebežne podpisujú. „Ak by na ponuku VšZP hneď na začiatku rokovaní pristúpil aj ZAP, jeho členovia už mohli mať vyššie platby od 1. júla, resp. od 1. októbra 2018,“ tvrdí poisťovňa. ZAP však podľa VšZP všetky doterajšie návrhy odmietol a reagoval na ne neakceptovateľnými požiadavkami, ktoré nie sú kryté reálnymi finančnými zdrojmi.
VšZP odmieta tvrdenie, že so ZAP nekomunikuje. Vzhľadom na jeho zamietavý postoj ku všetkým predloženým návrhom, členov ZAP kontaktuje štandardným spôsobom aj individuálne.