Všetky zápisnice z volieb budú spracované elektronicky, sumarizácia výsledkov tak bude efektívnejšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voľby
Tento článok pre vás načítala AI.

Všetky zápisnice z nadchádzajúcich parlamentných volieb budú vytvorené a spracované elektronicky. Na štvrtkovej tlačovej besede to povedal predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko.

Podľa neho pôjde konkrétne o viac ako 6000 okrskových a okresných zápisníc. Výsledky parlamentných volieb budú spracovávané výhradne elektronicky.

Predtým sa podľa Peťka tento postup použil pri minuloročných spojených komunálnych a krajských voľbách a pri tohtoročnom referende o predčasných voľbách.

Sumarizácia výsledkov volieb

„Chcel by som zdôrazniť, že nepôjde o elektronické hlasovanie,“ pripomenul Peťko s tým, že ide o sumarizáciu výsledkov volieb. Na ňu sa využije Integrovaný volebný informačný systém (IVIS).

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Vďaka elektronizácii je sumarizácia výsledkov efektívnejšia, spoľahlivejšia, rýchlejšia a taktiež pomáha predchádzať potenciálnym chybám,“ skonštatoval Peťko.

Vyškolenie členov volebných komisií

Štatistici podľa svojho šéfa v súvislosti so spracovávaním výsledkov volieb vyškolili viac ako 700 svojich zamestnancov. Tí budú počas volebnej noci pôsobiť v 51 odborných sumarizačných útvaroch.

„Súčasne sme vyškolili aj tisícky členov volebných komisií, ako aj zástupcov miest a obcí,“ uviedol Peťko. Úrad podľa neho zároveň preveril spoľahlivosť svojej techniky v rámci troch skúšok. „Posledná sa uskutočnila začiatkom tohto týždňa,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Peťko
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR