Ako sa pripravuje Gröhlingovo ministerstvo na tretiu vlnu pandémie? Školy dostanú samotesty, v hre je aj kratšia karanténa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR chce skrátiť obdobie karantény pre žiakov. Po rokovaní vlády to uviedol šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že o téme sa diskutuje s ministrom zdravotníctva SR Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO) a hlavným hygienikom Jánom Mikasom.

Gröhling podotkol, že v súčasnosti vychádzajú z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR, kde je stanovené, že pri úzkom kontakte s nakazeným sa ide do 14 dňovej karantény.

Diskusia o individuálnej karanténe

Rezort školstva debatuje s ministerstvom zdravotníctva a ÚVZ SR aj o možnosti využitia PCR testu po piatich dňoch karantény a o individuálnej karanténe pri stanovených podmienkach.

Individuálna karanténa by sa týkala tých okresov, kde je vysoká zaočkovanosť staršej generácie, učiteľov a mladých ľudí. Školy by pri nej mohli pokračovať v prezenčnej výučbe ďalej a iba infikovaný žiak by išiel do karantény.

Distribúcia dvoch miliónov samotestov

Školy prejavili záujem o viac ako 80-tisíc kloktacích testov. Uviedol to po rokovaní vlády minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). O samotestovanie má záujem viac ako 400-tisíc žiakov, respektíve rodičov.

Šéf rezortu dodal, že už distribuovali 80-tisíc krabíc, čo predstavuje dva milióny samotestov. Ministerstvo tiež pripravilo ďalších 100-tisíc krabíc testov, avšak pre kapacitu priestorov nevedia jednorazovo dodať viac. Podľa ministra bude testov dosť.

Koeficient rizikovosti škôl

Pracovná skupina odborníkov zložená z epidemiológov a matematikov vypracovala koeficient rizikovosti škôl v jednotlivých okresoch. Ide o „živý“ dokument, ktorý sa bude prispôsobovať na základe vstupných dát každý týždeň.

Väčšiu rizikovosť a väčší predpoklad zatvorených základných škôl majú okresy Námestovo, Veľký Krtíš, Poltár, Rimavská Sobota či Gelnica. Pri stredných školách sa navyše objavil ako rizikovejší okres Košice-okolie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingJán MikasVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SRVláda SR