Ako vybrať školskú tašku pre vaše dieťa? Pozor si treba dať na správnu hmotnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pri výbere školskej tašky je potrebné zobrať do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pri výbere školskej tašky je potrebné zobrať do úvahy najmä hmotnosť dieťaťa. V tlačovej správe na to upozornila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Daša Račková.

Keďže deti nosia školskú tašku pravidelne a na dlhší čas, je podľa nej dôležité, aby bola školská taška vhodná. Príliš ťažká aktovka totiž preťažuje svalstvo chrbtice a prispieva k stuhnutiu svalov v krčno-hrudnej časti chrbtice a k nesprávnemu držaniu tela.

Zároveň dlhodobé preťaženie chrbtice vo vývine môže spôsobiť trvalejšie ťažkosti, deformácie a dokonca aj vznik skoliózy. V prípade, že sa skolióza nelieči včas, môže chrbticu poškodiť do takej miery, že sa to v dospelosti nebude dať napraviť.

Má byť čo najľahšia

Vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade odporúča rodičom, aby si overili, či je aktovka vyrobená z kvalitných, zdraviu neškodných materiálov.

Školská taška má byť čo najľahšia, má kopírovať tvar chrbtice a popruhy nesmú byť príliš úzke. Rodičia by mali dohliadať na to, aby dieťa tašku nenosilo iba na jednom pleci,“ konštatovala.

Tiež platí, že popruhy by mali byť nastaviteľné a z mäkkého materiálu, aby sa čo najmenej vtláčali do svalstva a kostí. Školská taška by mala podľa odborníčky obopínať obe plecia rovnomerne, aby sa jej hmotnosť rozdelila rovnako.

Pravidelná kontrola aktoviek

Hamade radí rodičom, aby pravidelne kontrolovali aktovky, najmä menším deťom, či v nich nenosia zbytočnosti, ale iba tie pomôcky, ktoré potrebujú v daný deň do školy.

„Problémom je, že hoci sú jednotlivé veci zdanlivo ľahké, keď sa ich hmotnosť sčíta, dohromady vážia aj niekoľko kilogramov. Keď navyše má dieťa so sebou napríklad veci na telocvik či pomôcky na záujmové krúžky, taška váži ešte viac,“ upozornila.

Preto by sa mali rodičia ešte počas nákupu školských pomôcok pokúsiť vybrať z ponuky tie produkty, ktoré majú čo najnižšiu hmotnosť. Račková podotkla, že rozdielny vplyv má na žiaka, ak ide s taškou do školy pešo, alebo ho rodičia vozia autom. Detská chrbtica totiž môže trpieť, ak dieťa chodí dvadsať minút tam a späť s veľkou záťažou.

Odporúčané hmotnosti

ÚVZ ako jedno z možných riešení navrhuje dohodu s vedením školy o spôsobe používania učebníc a školských pomôcok tak, aby niektoré z nich bolo možné nechať v škole a neprenášať ich každý deň v školskej aktovke.

Z hľadiska ochrany zdravia žiakov ÚVZ odporúča u žiakov prvého a druhého ročníka ZŠ hmotnosť školskej tašky 2,5 kg, u žiakov tretieho a štvrtého ročníka 3,5 kg, u žiakov piateho a šiesteho ročníka 4,5 kg a u žiakov siedmeho až deviateho ročníka 5 kg.

Račková podotkla, že ide o odporúčané, nie záväzné hodnoty. Doplnila, že tieto hodnoty zodpovedajú zodpovedajú 10 percentám hmotnosti dieťaťa daného veku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša RačkováJana Hamade
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR