Bez podpory vlády budú školy ďalej vychovávať deti pre úrady práce, tvrdí Asociácia priemyselných zväzov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Pixabay.com

Do systému duálneho vzdelávania bolo ku koncu októbra zapojených 3 970 žiakov

Bez podpory vlády a masívnej kampane budú školy aj naďalej vychovávať deti pre úrady práce. Odznelo to na dnešnej tlačovej besede Asociácie priemyselných zväzov (APZ). Napriek tomu, že tri roky reálneho budovania systému duálneho vzdelávania na Slovensku priniesli prvých 113 úspešných absolventov a stúpa oň záujem zo strany zamestnávateľov, škôl i žiakov, zaostáva za očakávaniami zamestnávateľov.

„Až 63 percent absolventov stredných škôl nepracuje vo svojom odbore. Pri vysokoškolákoch to je 57 percent. Pritom 38 percent firiem odmieta zákazky pre nedostatok pracovnej sily,“ povedal generálny sekretár AZP Andrej Lasz.

Sedem bodov

Asociácia priemyselných zväzov tvrdí, že hlas zamestnávateľov musí byť stále dôraznejší. Transformáciu odborného vzdelávania zhrnuli do siedmich bodov. „V prvom rade treba smerovať rolu zamestnávateľov ako poskytovateľov vzdelávania a treba zlepšiť ich postavenie. Druhým bodom je potreba urobiť analýzu škôl a nastaviť novú efektívnu sieť škôl. Ďalej treba zmeniť financovanie škôl podľa ich kvality a uplatnenia absolventov. Štvrtým bodom je to, aby zamestnávatelia vytvorili dostatočne veľkú ponuku učebných miest v systéme duálneho vzdelávania,“ povedal viceprezident AZP Alexander Matušek.

Zvyšnými tromi bodmi sú overovanie kvality prípravy na povolanie a poskytovanie spätnej väzby; sprevádzanie žiakov a študentov základných a stredných odborných škôl pri výbere povolania a zapojenie miest a obcí do činnosti Rady vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu.

Slabá informovanosť o duálnom vzdelávaní

Do systému duálneho vzdelávania bolo ku koncu októbra zapojených 3 970 žiakov. Zamestnávateľov bolo k tomu istému termínu 631. Žiaci sa môžu v rámci duálneho vzdelávania učiť na 231 školách v 161 študijných a učebných odborov.

„Do roku 2020 potrebujeme 12 000 žiakov zapojených do duálu. Je pred nami dlhá cesta. Potrebujeme spolupracovať aj s ministerstvom práce, aby nám povedali o aktuálnych potrebách trhu práce,“ povedal Matušek s tým, že zefektívniť potrebujeme aj školstvo.

Podľa Radoslava Hatinu zo spoločnosti Osram, ktorá je jednou zo zapojených firiem do systému duálneho vzdelávania, je verejnosť slabo informovaná o duálnom vzdelávaní. „Prídete na základnú školu, rozprávate o odbore mechanik a žiaci nevedia, čo to je,“ povedal Hatina.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie APZ Asociácia priemyselných zväzov