Chod škôl ovplyvní aj miera zaočkovanosti v okresoch, výučbu detí má v rukách každý z nás

V školských laviciach chýba šesť percent žiakov, ktorí sa kvôli karanténe musia vzdelávať dištančne. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Miera zaočkovanosti v okresoch ovplyvní aj chod škôl. Ako vysvetlilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v tlačovej správe, vyššia zaočkovanosť totiž dopomôže k tomu, aby školy mali prezenčnú výučbu. Rezort predikuje, že vzhľadom na šírenie delta variantu však na školách môžu vznikať ohniská nákazy.

Ak také ohnisko vznikne, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v zmysle platných pravidiel uzavrie príslušné triedy. Výskyt ohnísk by mohla zmierniť práve zaočkovanosť v okresoch. Vakcinácia nielen znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia, ale aj riziko jeho prenosu.

Najvyššiu zaočkovanosť má Bratislava

Ministerstvo školstva plánuje každý utorok zverejňovať na sociálnych sieťach stav zaočkovanosti v jednotlivých okresoch. Najvyššiu zaočkovanosť momentálne evidujú v okresoch Bratislava (59 percent), Senec a Dunajská Streda (zhodne 51 percenta) a Pezinok (50 percent).

Viac o téme: Koronavírus

Vysokú zaočkovanosť evidujú aj v okrese Trnava (47 percent), Galanta (45 percent) a tiež Trenčín, Banská Bystrica, Žilina, Piešťany a Myjava (zhodne po 44 percent). „Ani v jednom z týchto okresov síce ešte nie je dosiahnutá kolektívna imunita, no je predpoklad, že na školách vznikne menej ohnísk nákazy,“ uviedlo ministerstvo.

Doplnilo, že najnižšia zaočkovanosť je v okrese Revúca (26 percent). Za ňou nasledujú okresy Gelnica (27 percent), Rimavská Sobota a Poltár (zhodne po 28 percent), Kežmarok (30 percent), Detva (31 percent), Čadca, Lučenec, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Vranov nad Topľou, Stropkov, Michalovce, Svidník, Kysucké Nové Mesto a Krupina (všetky po 32 percent).

Ľudia môžu využiť aj mobilné tímy

Ministerstvo očakáva, že v týchto okresoch je výrazne vyššie riziko šírenia vírusu, čo znamená aj väčší počet ohnísk a teda aj častejšie zásahy RÚVZ do chodu škôl.

„Každý, kto sa rozhodne očkovať, zmierni priebeh tretej vlny, čím napomôže aj prezenčnej výučbe. Vďaka tomu budeme môcť udržať školy v bežnom chode, čo je cieľom mnohých z nás. Dnes vidíme okresy, kde je zaočkovanosť dobrá a školy sú menej ohrozené. Ale iné okresy majú nízku mieru zaočkovanosti a je v nich riziko vzniku ohnísk aj na školách,“ konštatoval minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Je presvedčený, že každý chce, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali klasicky – teda v triedach. Podľa neho tomu pomôže každý človek, ktorý sa zaočkuje a zníži tak riziko šírenia vírusu v populácii. Dodal, že ministerstvo naďalej ponúka možnosť zaočkovať sa v regiónoch prostredníctvom špeciálnych mobilných vakcinačných tímov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Branislav Gröhling
    Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva