Desiatky zamestnancov STU v Bratislave vstúpili do štrajku, výučba bude ovplyvnená len minimálne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava - Slovenská technická univerzita(STU). Foto: SITA/Peter Hudec
  • aktualizované 18. februára, 11:43

Takmer 40 zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FIIT STU) vstúpilo v pondelok do štrajku, ktorý sa uskutočnil medzi 13:00 až 14:00. „Dobrý štrajk“ však pokračuje aj v utorok v rovnakom čase.

Ako uviedli pre agentúru SITA, jeho ďalší vývoj bude závisieť od situácie a vyjednávaní, ku ktorým podľa nich ešte nedošlo. Počet štrajkujúcich učiteľov stúpol na 23 zamestnancov. Podotkli taktiež, že takouto formou štrajku je výučba zo strany štrajkujúcich ovplyvnená minimálne.

Prvý štrajk zamestnancov sa uskutočnil 17. februára. Vedenie fakulty ozrejmilo, že táto situácia nenarušila začiatok letného semestra. Z vyše 50 predmetov vyučovaných v letnom semestri sa pre štrajk vymenil prednášajúci za externistu len v desiatich prípadoch. Keďže počet a zloženie štrajkujúcich zistili až v deň štrajku, vznikol problém vo vzťahu k novým externistom, ktorých pre štrajk zabezpečili.

Problém s náhradnými pedagógmi

Podľa Moniky Karoliovej, ktorá zastupuje dekana v komunikácii s médiami, sa vedenie fakulty pripravilo na štrajk svojich zamestnancov.  Vysvetlila, že o pripravovanom štrajku nemali dostatočné informácie, a preto vznikol na fakulte problém s náhradnými pedagógmi, ktorých pre štrajk zabezpečili.

V prvý deň sa do hodinového „Dobrého štrajku“ zapojilo 21 zamestnancov FIIT STU. Ako agentúru SITA informoval štrajkový výbor zamestnancov FIIT STU, týmto štrajkom chceli minimalizovať dopady na študentov. Jeho rozsah a trvanie budú ešte prehodnocovať. Protestujúci študenti FIIT STU vnímajú štrajk pozitívne. Vysokoškoláci aj zamestnanci sú otvorení ďalším rokovaniam.

Karoliová uviedla, že vedenie fakulty dostalo v pondelok cez podateľňu informáciu, že 21 zamestnancov využije svoje ústavné právo a vstupuje do hodinového štrajku. Poznamenala, že táto situácia nenarušila začiatok letného semestra, ktorý začal dnes.

„Z dôvodu, že sme počet a zloženie štrajkujúcich dostali až dnes ráno, vznikol fakulte problém vo vzťahu k novým externistom, ktorých sme pre hrozbu štrajku zabezpečili, a ktorý bude potrebné vyriešiť,“ vysvetlila. Doplnila, že z 53 predmetov vyučovaných v letnom semestri sa pre štrajk prednášajúci vymenil za externistu len v desiatich prípadoch.

Protestujúci študenti, ktorí vedú stránku „Za Našu FIIT“, vnímali pondelkový štrajk pozitívne. „Učitelia, ktorí pre nás znamenajú veľa, predniesli svoje požiadavky, ktoré sme plne podporili aj našim vyhlásením,“ uviedli a dodali, že ďalším rokovaniam s mediátorom a vedením fakulty sú otvorení.

Riadne a férové voľby

Dodávajú, že na základe tohto kroku bude výučba ovplyvnená len minimálne. Rozsah a trvanie štrajku budú priebežne prehodnocovať na základe rokovaní a ochoty vedenia splniť ich ciele.

Štrajkový výbor, ktorý tvorí 36 zamestnancov garantujúcich takmer 50 predmetov, uviedol, že nechce nikoho obmedzovať. Podotkli, že vyčerpali všetky možnosti na zmierlivé riešenie situácie. Zamestnanci do svojich požiadaviek zaradili zabezpečene „riadnych a férových volieb“ do Akademického senátu (AS FIIT) či zastavenie zastrašovania akademických zamestnancov v štrajkovej pohotovosti.

„Prijatie náhrady za týchto zamestnancov (len na základe ich vstupu do štrajkovej pohotovosti bez toho, aby reálne prišlo k vyhláseniu štrajku), považujeme za osobné manažérske zlyhanie dekana,“ napísali zamestnanci.

Zosúladenie prednášajúcich a garantov

Žiadajú aj bezodkladné zosúladenie prednášajúcich a garantov predmetov, od ktorého závisí aktuálne platná akreditácia študijných programov na fakulte.

„Náhrady za množstvo špičkových vedecko-pedagogických odborníkov vzbudzujú pochybnosti o zabezpečení kvalitného vzdelávania, ktoré bolo v nedávnej minulosti potvrdené aj medzinárodnou akreditáciou,“ podotýkajú zamestnanci vo svojom stanovisku.

„Vzhľadom na kroky podniknuté dekanom Ivanom Kotuliakom a vedením uvítame vyvodenie jeho osobnej zodpovednosti ako prejav dobrej vôle k nastoleniu spoločenského zmieru na fakulte,“ uzavreli.

Spory sa vyhrotili

Spory na FIIT STU sa vyhrotili po tom, ako dostala výpoveď Kotuliakova predchodkyňa Mária Bieliková 9. januára. Neskoršie rokovania na upokojenie situácie zo 14. januára prinieslo dohodu o voľbách do Akademického senátu, zrušení výpovede Bielikovej aj o jej odstúpení z kandidatúry do senátu.

Problémom na fakulte tiež bolo, že dekan pred voľbami do AS fakulty prijal veľký počet nových zamestnancov, čím sa zvýšil počet oprávnených voličov, ktorí rozhodovali o členoch senátu. Situáciu na univerzite mohli čiastočne upokojiť voľby do AS FIIT STU.

Tie však boli volebnou komisiou vyhlásené za neplatné, pretože nastal nesúlad počtu voličov vo volebnom zozname, ktorým bol vydaný hlasovací lístok a počtom odovzdaných lístkov. Ďalšie voľby do AS sa budú konať 17. marca.

>>> Správu aktualizujeme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária BielikováMonika Karoliová
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita