Deti a žiaci už nemusia byť po úzkom kontakte s nakazeným v karanténe, má to však tri podmienky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Povinná karanténa po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na koronavírus sa od soboty 26. februára nebude vzťahovať na žiakov základných a stredných škôl, deti v materskej škole alebo v obdobnom zariadení a na pedagogických a odborných zamestnancov školských zariadení.

Viac o téme: Koronavírus

Ako ďalej informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) Daša Račková, podmienkou je, aby osoba nemala klinické príznaky ochorenia a jej kontakt s pozitívne testovaným sa uskutočnil v rámci školy alebo iného obdobného zariadenia.

Povinnosť nosiť respirátor či rúško

„Osoby, ktoré dovŕšili šiesty rok života, musia mať po kontakte s pozitívnou osobou následne na verejnosti 10 dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom, ktorý môžu deti a žiaci v škole a v školskom zariadení nahradiť rúškom,“ uviedla Račková.

Takzvané „úzke kontakty“ podľa nej ďalej musia dodržiavať hygienu rúk a počas 10 dní obmedziť sociálny kontakt na príslušný kolektív triedy.

Pre nakazených platí päťdňová izolácia

U detí, ktoré boli pozitívne testované podľa ÚVZ naďalej platí minimálne päťdňová domáca izolácia – v závislosti od intenzity klinických príznakov.

„Rovnako platí povinnosť, že u osôb od šiesteho roka života je následne nutné nosiť na verejnosti ďalších päť dní respirátor, ktorý môžu deti a žiaci v škole a školskom zariadení nahradiť rúškom,“ dodal Račková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚVZ SR Úrad verejného zdravotníctva SR