Deti si už môžu nájsť všetko na internete, sexuálnu výchovu v školách podľa Gröhlinga nemožno tabuizovať

Poslanec parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Sexuálnu výchovu na školách podľa podpredsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a bývalého ministra školstva Branislava Gröhlinga nemožno tabuizovať. Povedal to v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Deti na internete

Žijeme takú dobu, že keď nebudeme zodpovedne cez učiteľa, prípadne zodpovedného človeka, predávať tieto informácie dieťaťu, priamoúmerné jeho veku a jeho vnímaniu, tak si to deti môžu nájsť na internete, cez svoje telefóny, môžu si to nájsť kdekoľvek, dozvedia sa to od kamaráta a tam môže byť ten najväčší problém,“ vraví exminister školstva.

V iných štátoch, kde bola povinne zavedená sexuálna výchova, sú podľa Gröhlinga dobré výsledky. Vníma, že vďaka tomu vykazujú v ukazovateľoch, ako sú napríklad príprava na rodičovstvo, lepšie výsledky než na Slovensku.

Dodal, že rodičia, ktorí proti sexuálnej výchove protestujú, by sa mali v prvom rade pozhovárať so svojimi deťmi, aby pochopili, že je potrebné, aby o tom deti diskutovali aj s odborníkmi.

Reforma obsahu vzdelávania

Gröhling pripomenul, že očakávame reformu obsahu vzdelávania, ktorej sa podľa neho nik nevenuje. „Tá doba ide veľmi dopredu, mladí ľudia sa vzdelávajú, sú omnoho dravejší, a tak treba aj prispôsobovať učivo,“ vraví.

Novela by podľa neho mala umožniť pedagógom individuálnejší prístup k žiakom pri vzdelávaní. Neočakáva však, že by viedla k veľkým regionálnym rozdielom medzi žiakmi, keďže je zadefinované, aké vedomosti by mal žiak mať na konci určitého ročníka.

Záležitosť je podľa neho ošetrená v zákone. Bývalého šéfa rezortu školstva mrzí, že sa zasahuje do novely zákona, vzhľadom na to, že od septembra by prvé školy mali začať učiť po novom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita