Deviataci by mali mať možnosť vybrať si strednú školu aj po prijímačkách, upozorňujú školskí aktivisti

Foto: ilustračné, Getty Images

Deviataci by mali mať možnosť vybrať si strednú školu aj po prijímačkách. Zástupcovia projektu Deti nepočkajú to uviedli v tlačovej správe, ktorú zaslal hovorca projektu Anton Oberhauser. Pripravovaná novela školského zákona chce upraviť aj prijímanie deviatakov na stredné školy.

V živote žiaka môžu nastať zmeny

Každý deviatak si v prihláške uvedie zoznam škôl, na ktoré sa hlási a tiež ich poradie podľa toho, na ktorú školu má záujem ísť študovať najviac. Podľa pripravovanej novely, ako uvádzajú školskí aktivisti, by však v momente, keď bude prijatý napríklad na strednú školu, ktorú uviedol ako prvú na zozname, stratil možnosť následnej voľby.

Prijatie na ďalšie školy zo zoznamu by sa tak automaticky zrušilo. Zástupcovia projektu Deti nepočkajú takýto krok nepovažujú za správny. Pripomínajú, že v živote žiaka môžu nastať napríklad zmeny, ktoré štúdium na škole uvedenej najvyššie v zozname znemožnia.

Argumentujú prieskumom

„Školu, ktorú si pred pol rokom vybral ako prioritnú, nebude môcť navštevovať napríklad vtedy, ak sa rodina neplánovane presťahuje. Alebo si nebude môcť dovoliť platiť za internát, ak rodič medzitým príde o prácu,“ povedala Eva Ohraďanová, prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení.

Zástupcovia projektu argumentujú napríklad aj prieskumom Než zazvoní z roku 2018. V ňom z 2 143 oslovených žiakov, teda 90 percent opýtaných, nevedelo zodpovedne posúdiť ďalšie smerovanie svojho života a uviedli, že sa často rozhodujú pod vplyvom rodičov. Podľa posledných analýz iba 22 percent deviatakov vie, že sa voľba ich kariéry nezmení.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva Ohraďanová
Firmy a inštitúcie Asociácia súkromných škôl a školských zariadeníMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR